Probiotiká sú dôležité pre posilnenie imunity a zlepšenie trávenia. Odkiaľ ich však získame?

Zdieľať
probiotiká v potravinách
probiotiká v potravinách Foto: www.shutterstock.com

Probiotiká, aj keď sa o nich hovorí stále viac, sú pre mnohých stále neznámym pojmom. V skutočnosti ide o tzv. „dobré“ baktérie, ktoré majú pozitívny vplyv na naše zdravie. Pôsobia najmä v tráviacom trakte, kde zohrávajú kľúčovú úlohu v podpore imunitného systému – práve v črevách totiž vznikajú imunitné bunky, ktoré chránia naše telo pred rôznymi infekciami a chorobami.

Aké sú výhody probiotík?

Probiotiká sú nielen užitočné pri ochrane pred rôznymi zdravotnými problémami, ale tiež zohrávajú zásadnú úlohu pri prevencii rôznych ochorení. Pomáhajú telu lepšie odolávať baktériám, vírusom a infekciám, ktoré číhajú na každom kroku. Probiotiká, konkrétne baktérie mliečneho kvasenia, sú teda pre naše zdravie veľmi prínosné a rozhodne by sme ich nemali zanedbávať. Obohacujú našu stravu a prispievajú k celkovému zdraviu a vitalite.

Pozitívne účinky probiotík na naše zdravie

  • Pomáhajú pri zlepšovaní trávenia a vstrebávaní živín z potravy.
  • Znižujú riziko vzniku rôznych civilizačných ochorení, ktoré sú čoraz bežnejšie.
  • Poskytujú ochranu pred škodlivými baktériami, ktoré môžu narušiť naše zdravie.
  • Zaisťujú lepšie vstrebávanie vitamínov a minerálov do tela.
  • Podporujú zdravý a dlhší život, zlepšujú našu celkovú pohodu.
  • Pomáhajú udržiavať pravidelnosť v trávení a vylučovaní.
  • Môžu zmierniť negatívne účinky antibiotík, ktoré narúšajú črevnú mikroflóru.

Aké sú prírodné zdroje probiotík?

V snahe obohatiť svoje telo o potrebné probiotiká sa mnohí ľudia uchyľujú k rôznym doplnkom výživy, ktoré sú dostupné v lekárňach. To však nie je vždy potrebné, pretože príroda nám ponúka množstvo potravín, ktoré obsahujú dostatok týchto prospešných baktérií. Konzumácia probiotík zo stravy je pre naše telo nielen prirodzenejšia, ale aj oveľa výhodnejšia než spoliehanie sa na tablety alebo kapsule.

Prírodné zdroje probiotík, ktoré by sme mali zaradiť do jedálnička

  • Kefír
    Kefír je vynikajúcim prírodným zdrojom probiotík. Okrem toho, že obsahuje množstvo „dobrých“ baktérií, nájdeme v ňom aj dôležité vitamíny B12 a K2, ktoré prispievajú k správnej funkcii nervového systému a kostí. Kefír je tiež bohatý na esenciálne aminokyseliny a minerály ako vápnik a horčík, ktoré sú potrebné pre správnu činnosť našich buniek a orgánov.
  • Jogurt
    Jogurt patrí medzi najznámejšie a najobľúbenejšie zdroje probiotík. Je ideálny pre všetkých, ktorí hľadajú spôsob, ako prirodzene podporiť svoje trávenie. Najlepšie sú jogurty s živými kultúrami, ktoré obsahujú rôzne druhy probiotických baktérií, ako Lactobacillus acidophilus alebo Bifidobacterium bifidus. Tieto jogurty nie sú len bohaté na probiotiká, ale tiež poskytujú telu množstvo vitamínov a minerálov, ktoré sú nevyhnutné pre naše zdravie.
  • Tempeh
    Tempeh je ďalší vynikajúci zdroj probiotík, ktorý by mal byť súčasťou stravy každého, kto sa stará o svoje trávenie. Aj keď nie je bežnou súčasťou jedálnička, tempeh je skvelým zdrojom mliečnych baktérií. Dôležité je konzumovať ho v surovom stave, pretože tepelná úprava môže znížiť množstvo prospešných baktérií, ktoré obsahuje.
  • Podmaslie
    Podmaslie je ďalším vynikajúcim zdrojom probiotík, ktorý by sme mali zaradiť do našej stravy. Okrem toho obsahuje aj vápnik, ktorý je nevyhnutný pre zdravie našich kostí a prevenciu osteoporózy. Podmaslie ďalej obsahuje lecitin, ktorý je prírodným antioxidantom a pomáha podporovať zdravie našej nervovej sústavy a mozgu. Tieto výživné látky pôsobia aj na zlepšenie našej psychickej pohody a mentálnej jasnosti.

Začlenenie týchto prírodných zdrojov probiotík do každodennej stravy je jednoduchý a efektívny spôsob, ako podporiť svoje zdravie a imunitný systém. Kým tabletky a doplnky stravy môžu byť užitočné, prirodzený príjem týchto baktérií z potravín je pre naše telo prínosnejší a lepšie využiteľný.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané