Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Príznaky infarktu, ktoré sa objavujú hlavne u žien. Nepodceňujte ich!

reklama:
Infarkt ženy
Infarkt ženywww.gettyimages.com

Priebeh infarktu u žien nie je rovnaký ako u mužov. Príznaky infarktu sa zásadne líšia a veľa žien netuší, že práve slabý infarkt prekonali.

Medzi najčastejšie príznaky, ktoré sa objavujú u oboch pohlaví, je bolesť v oblasti hrudníka, ktorá prechádza až do ruky, avšak u žien sa skor vyskytujú tzv. „Tiché“ príznaky. A ktoré to sú?

Bolesť na hrudi či nepríjemný pocit

Ako sme už písali vyššie, bolesť na hrudi je najčastejším príznakom srdcového infarktu, ale u niektorých žien sa táto bolesť môže prejaviť inak. Ženy túto bolesť vnímajú skôr  ako tlak či nepríjemný pocit, ktorý sa rozprestiera po celom obvode hrudníka, nie len na ľavej strane.

Bolieť paží, chrbta, krku či čeľuste

Tento typ bolesti sa objavuje najmä u žien ako u mužov. Väčšina z nás očakáva, že keď dôjde k infarktu, poznajú to podľa bolesti v ľavej časti hrudníka alebo podľa nehybnosti ľavej ruky, lenže prejavom infarktu môže byť tiež bolesť chrbta a dokonca aj čeľuste. Bolesť môže pomaly silnieť, ale môže sa objaviť aj úplne náhle. Správne by ste mali svojmu ošetrujúcemu lekárovi oznámiť akékoľvek neobvyklé alebo nevysvetliteľné príznaky, ktoré sa objavili na Vašom tele od pása nahor.

01 15.jpg

Bolesť brucha

Ľudia sa niekedy mylne domnievajú, že sa jedná o pálenie záhy, chrípku alebo žalúdočné vredy. Opäť ale ani v tomto prípade nejde o bolesť ako takú, ale skôr  o nepríjemný tlak. „Cítite sa, ako keby vám na bruchu sedel slon,“ hovorí kardiologička  z nemocnice v New Yorku.

Dýchavičnosť, nevoľnosť či závrat

Ak máte problémy s dýchaním bez zjavného dôvodu, môže sa jednať o infarkt. Zvlášť teda ak sa u vás objavil jeden alebo viac zo spomínaných príznakov.

02 11.jpg

Potenie

V tomto prípade ide o typ studeného potenia, ktorý sa objavuje väčšinou u chorých ľudí. Nie je to potenie z cvičenia či pobytu na slnku, ide o nečakaný studený pot, ktorý sa objavil bez akejkoľvek príčiny.

Únava

Niektoré ženy, ktoré prežili infarkt, uviedli, že sa cítili extrémne unavené. A to aj vo chvíli, kedy len sedeli a nevykonávali žiadnu fyzicky náročnú činnosť. „Pacientky sa často sťažovali na únavu. Hovoril tiež, že nedokážu robiť jednoduché činnosti „uviedla kardiologička.

Pochopiteľne, že sa vždy neobjavia všetky spomínané príznaky, ale ak pociťujete nepríjemný tlak na hrudi a aj niektoré z ďalších symptómov, na nič nečakajte a zavolajte si záchrannú službu. V žiadnom prípade však nesadajte samé za volant, ale radšej počkajte na príchod sanitky.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 29. septembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.