Všetci sa doma chceme cítiť čo najlepšie. Napomôcť tomu môžeme aj tým, že náš domov budeme udržiavať v čistote. Okrem čistoty ale hrá dôležitú úlohu aj vôna, nie nadarmo existuje súslovie vôňa domova. V obchodoch je síce možné zakúpiť najrôznejšie vône a osviežovače vzduchu, tieto prostriedky ale bývajú často pomerne finančne nákladné a navyše bohužiaľ často obsahujú množstvo chemikálií, ktoré môžu byť potenciálne nebezpečné. Mnoho ľudí dáva prednosť výrobe vlastných osviežovačov z prírodných ingrediencií, niekoľko tipov vám dnes prinášame aj my.
Preč s nepríjemným zápachom v kuchyni
V kuchyni to bohužiaľ často nielen krásne vonia čerstvo uvareným či upečeným pokrmom, ale niekedy aj nevábne páchne, napríklad kvôli zvyškom v odpadkovom koši. Zbaviť sa nepríjemného zápachu nie je nijako zložité. Stačí naliať trochu vody do malého hrnca, potom pridať čajovú lyžičku soli, niekoľko plátkov citróna či pomaranča a variť na miernom ohni po dobu pol hodiny. Pre intenzívnejšiu arómu môžete do misky pridať tiež trochu škorice či klinčekov. Touto metódou možno údajne dokonca zabrániť absorbovaniu nepríjemných pachov do nábytku a textilu, pretože vytvorená vonná zmes pachy pohlcuje. Keď spálite pokrm upečený v rúre, odporúča sa dovnútra rúry vložiť jablko, ktoré zápach pohltí.
Stačí pár kvapiek
Iným riešením sú najrôznejšie vonné misy či pohár. Stačí nakrájať niekoľko kúskov ovocia, vložiť ho do pohára spoločne s nejakým korením a zaliať vodou. Vonnú misu možno vytvoriť napríklad z kôry citrusov, čerstvých byliniek a roličiek škorice. K prevoňaniu kúpeľne, toalety i iných miestností si možno vyrobiť vlastné prírodné osviežovače z éterických olejov. Navyše vhodne zvolené vône môžu aj pozitívne ovplyvniť našu náladu či nás zbaviť psychického napätia. Univerzálny osviežovač možno vyrobiť napríklad zmiešaním vody, jedlej sódy a niekoľkých kvapiek levanduľového a eukalyptového oleja. Zmes je možné potom nastriekať napríklad na nábytok či roličku toaletného papiera a váš domov bude vždy príjemne voňavý.