Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Dobré rady a nápady
  • zaujímavosti
  • Pri skladovaní úrody sa stačí držať tejto rady od babičky a cesnak nebudete kupovať celý rok: Je šťavnatý a voňavý ako čerstvý!

Pri skladovaní úrody sa stačí držať tejto rady od babičky a cesnak nebudete kupovať celý rok: Je šťavnatý a voňavý ako čerstvý!

reklama:
00 1.jpg

Pestujete domáci cesnak a chcete, aby vám vydržal po zvyšok roka voňavý, čerstvý a ako čerstvý? Všetci pestovatelia vie, že pri správnom skladovaní domácej zeleniny vám vydrží až do ďalšej sezóny. Musíte ale vedieť, ako na to. U cesnaku stačí šesť jednoduchých krokov a už nikdy nebudete musieť riešiť nákup cesnaku v obchode. Potrebovať k tomu budete:

  • čerstvú úrodu domáceho cesnaku,
  • sviečku,
  • sklenenú nádobu s objemom 3 litre,
  • popol z dreva.

Príprava na prvom mieste

Ako prvý si pripravte cesnak a nájdite suché, vzdušné miesto, kam ho budete môcť rozložiť. Ako prvý totiž musí veľmi dobre preschnúť. Až potom s ním môžete pracovať ďalej. Následne odstráňte vrchnú vrstvu a odrežte koreň aj stonku. Získate tak čistý plod cesnaku. Po týchto dvoch krokoch sa môžete presunúť k ďalšej fáze, ktorou je triedenie.

01 1.jpg

Cesnak musíte roztriediť do troch skupín podľa jeho vzhľadu. Do prvej dajte kusy, ktoré už praskli a oddeľujú sa im jednotlivé strúčiky. Tie musíte použiť ako prvý. Do druhej skupiny patria tie, ktoré majú nejaké iné vady a použite ho ako druhý. A nakoniec ten, ktorý bude úplne zdravý, môžete uskladniť a konzumovať ho ako posledný.

02.jpg

Pripravte sa a opáľte ich

Pripravte si sviečku so zapaľovačom a pustite sa do ďalšieho očistenie. Zdravý cesnak dajte nad sviečku a opály zo všetkých záhlaví korene, ktoré tam ostali. Týmto spôsobom ho zapečatíme a ochránite ho pred možnými vírusmi a plesňami, ktoré by do neho mohli preniknúť. Vďaka tomu zdravé kúsky vydrží až do nasledujúcej sezóny a nebudete si musieť robiť starosti so stratou zdravých plodov.

03.jpg

Piatym krokom je naskladanie do nádoby. Na dno sterilizovanej nádoby dajte lyžicu suchého popola a asi do polovice naskladajte hlavičky cesnaku. Nasypte lyžicu popola, pretrepte a naskladajte ďalšie cesnak až po povrch. Potom znovu nasypte lyžicu popola a pretrepte. Posledným krokom je umiestnenie takto pripravených nádob na suché a chladné miesto.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 3. augusta 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.