Prezrite skrine a zásuvky. Staré dokumenty vám môžu priniesť slušné peniaze

Zdieľať
dôchodkyňa s papiermi
dôchodkyňa s papiermi Foto: www.shutterstock.com

Bez ohľadu na to, či sa vám dôchodok blíži alebo je ešte ďaleko, niektoré papiere by ste mali starostlivo uschovať. Ktoré sú tie dôležité? Odborníci odporúčajú nevyhadzovať staré výplatné pásky, pracovné zmluvy a iné dokumenty zo svojich minulých zamestnaní. „Platnosť týchto dokumentov je dôležitá aj po desiatkach rokov, keďže môžu poslúžiť ako dôkaz o vašich odpracovaných rokoch, čo môže ovplyvniť výšku vášho dôchodku,“ vysvetľuje úradníčka. A prečo je to také podstatné?

Chyby v evidencii dôchodkového systému

Sociálna poisťovňa, ktorá určuje výšku dôchodku, pracuje s údajmi z evidencie. Problémom však je, že táto databáza môže byť nekompletná. Podľa odborníkov sa niekedy stáva, že v záznamoch chýbajú určité obdobia vašej pracovnej histórie, najmä tie z čias pred rokom 1989 a z deväťdesiatych rokov. To môže viesť k tomu, že mnohí ľudia dostanú nižší dôchodok, než na aký majú skutočne nárok.

Kontrola vášho dôchodkového účtu

Takéto problémy postihujú každý rok mnoho ľudí. „Niekedy sa môže stať, že osoba podľa evidencie nemá odpracovaných povinných 35 rokov. Ak nedokáže chýbajúce roky doložiť dokumentmi, stráca nárok na dôchodok,“ upozorňuje úradníčka. Aby ste sa takejto situácii vyhli, je dôležité pravidelne sledovať svoje odpracované roky.

Ako na to? Každý rok môžete požiadať Sociálnu poisťovňu o výpis dôchodkového poistenia. Ak preferujete technológiu, môžete si svoj dôchodkový účet skontrolovať prostredníctvom online aplikácie IDA.

Čo ak zistíte nezrovnalosti?

Ak počas kontroly objavíte nezrovnalosti v evidencii, obráťte sa na príslušný úrad a chýbajúce roky doložte. Všetky potrebné doklady, ako sú výplatné pásky, pracovné zmluvy alebo mzdové výpisy, musíte mať však vy osobne. Odborníci odporúčajú uchovávať všetky zmluvy, vrátane tých o ukončení pracovného pomeru.

V niektorých prípadoch môžu byť užitočné aj zápočtové listy, ktoré získate od účtovníctva po ukončení zamestnania. Ak firma, pre ktorú ste pracovali, už neexistuje, môže byť riešením nájsť svedkov, ktorí potvrdia vašu pracovnú činnosť.

Čo ak podnikáte?

Ak ste živnostník, budete musieť tiež doložiť svoju pracovnú históriu. Podnikateľskú činnosť môžete preukázať výpisom z živnostenského registra, daňovým priznaním alebo inými relevantnými dokumentmi. Je dôležité mať aj potvrdenia o platení sociálneho poistenia, ktoré vám vydajú okresné pobočky Sociálnej poisťovne.

Štúdium sa už nezapočítava

Ak ste študovali dlhšie, je dobré vedieť, že od roku 2010 sa štúdium už do odpracovaných rokov nezapočítava. Ak ste však štúdium ukončili pred rokom 2009, uznáva sa vám šesť rokov štúdia po dovŕšení 18 rokov. Preukazom o štúdiu sú vysvedčenia či diplomy, preto je rozumné ich dôkladne uchovávať.

Na záver, neváhajte si doma usporiadať dôležité dokumenty týkajúce sa vašej pracovnej a študijnej kariéry. Nikdy neviete, kedy vám môžu zabezpečiť vyšší dôchodok, na ktorý máte nárok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané