Prevencia proti Alzheimerovej chorobe.

Zdieľať
alzheimerova choroba www.gettyimages.com

Samozrejmosťou je, že nie všetko v našej budúcnosti môžeme ovplyvniť. Zrovna zdravie a prevencia je jeden z faktorov, ktorým sa môžeme venovať. Síce to neznamená, že žiadnu chorobu nedostaneme, ale znížime tak pravdepodobnosti choroby. Prebehla štúdia, ktorá dokazuje, že genetika a správna výživa ovplyvňuje aj Alzheimerovu chorobu. Zároveň tiež priniesla body, ktorými sa môžeme proti tejto chorobe chrániť. Znížte tak riziko tejto zákernej choroby, prevencia nevyžaduje žiadne prísne pravidlá, je to pomerne jednoduché.

Užívanie liekov ako spúšťač Alzheimerovej choroby

Štúdia preukázala súvislosť medzi užívaním liekov a neskorším výskytom Alzheimerovej choroby. Ide o lieky proti nespavosti a úzkosti, ktoré sú na báze benzodiazepínov. Tieto lieky by mali byť užívané iba krátkodobo, ale mnoho ľudí ich  užíva dlhšiu dobu. Štúdia publikovaná v British Medical Journal sledovala 796 000 Kanaďanov s Alzheimerovou chorobou a 184 000 zdravých po dobu šiestich rokov. Bolo zistené, že užívanie benzodiazepínov po dobu dlhšiu ako tri mesiace, bolo spojené s 51% nárastom Alzheimerovej choroby. Vyššie riziko tejto choroby majú tiež ľudia, ktorí často dostávajú údery do hlavy. Po údere môže vzniknúť zápal, ktorý ústi k tejto  chorobe.

Kvalitný spánok a dobré medziľudské vzťahy

Nedostatok spánku môže tiež podporiť rýchlejší rozvoj Alzheimerovej choroby. Nedostatok spánku mení aj schopnosť učenia, pamäť a spôsob, akým medzi sebou neuróny  komunikujú. A práve toto všetko je nedostatkom spánku ovplyvnené negatívne. Nedostatok spánku a všetky tieto jeho prejavy podporujú stres ľudského tela, ktorý podporuje vznik Alzheimerovej choroby. Túto chorobu tiež zhoršuje pocit osamelosti, ktorý je typický najmä pre staršie osoby. Kontakt s ďalšími ľuďmi je pre naše zdravie  prínosný. Preto je dobré nielen stýkať sa osobne so svojimi kolegami a spolužiakmi, ale mali by ste mať tiež kamarátov, s ktorými budete tráviť voľný čas.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané