Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prestaňte toto jedlo okamžite jesť! Je príčinou štyroch typov rakoviny

reklama:
hot dog
hot dogwww.gettyimages.com

Párky v rožku, ktoré po prvýkrát predstavili nemeckí prisťahovalci v 19. storočí, sa rýchlo stali populárnymi a boli najčastejšie prijímané na konci 20. a 21. storočia.

Ale sú to tiež niektoré z najškodlivejších potravín, ktoré jeme. Nedávne štúdie ukázali, že párky v rožku môžu spôsobiť štyri typy rakoviny, vrátane močového mechúra, hrubého čreva, pankreasu a žalúdka.

Všetky tieto spracované mäsá môžu viesť k rakovine, uvádza nedávna správa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Proces výroby hotdogov spočíva v miešaní zvyškov bravčového, hovädzieho a kuracieho mäsa, ktoré zvyčajne zahŕňajú „jedlé“ živočíšne vedľajšie produkty, ako sú nohy a hlavy, tukové tkanivo a koža. Zmes je potom obohatená radom prísad, vrátane viac soli, kukuričného sirupu, dusičnanov a ďalších chemikálií, z ktorých väčšina spôsobuje rakovinu.

Najnebezpečnejšími prísadami pre zdravie u párkov v rožku sú dusičnany a dusitany, ktoré sa pri vysokých teplotách viažu na amíny a vytvárajú tak nitrozamíny. A väčšina nitrozamínov je karcinogénnych. V skutočnosti existujú dôkazy, že tieto chemické zlúčeniny sú zodpovedné za nasledujúce choroby:

  • rakovina močového mechúra
  • rakovina hrubého čreva
  • rakovina žalúdku
  • rakovina slinivky brušnej

Dokonca aj konzumácia jedného párku v rožku denne zvyšuje riziko kolorektálneho karcinómu o 21%, uvádza americký inštitút pre výskum rakoviny. Organické párky v rožku bohužiaľ tiež obsahujú dusitany, niekedy dokonca vo väčšom množstve než tradičné párky v rožku.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 4. júna 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.