Premýšľate nad tohtoročnou výsadbou? Ako skombinovať rastliny v záhrade pri sadení

Zdieľať
Ako skombinovať rastliny v záhrade
Premýšľate nad tohtoročnou výsadbou? Ako skombinovať rastliny v záhrade pri sadení Foto: depositphotos.com

V nasledujúcom článku vám poradíme, čo s čím najlepšie kombinovať.

Možno ste ani nevedeli, že niektoré rastliny sa pri sebe cítia veľmi dobre, iné sa zasa neznesú. Pri záhradníčení môžeme uplatniť rôzne fígle – správne rozmiestnenie, ako aj premyslené kombinácie rastlín. A čo tým získame? Prinajmenšom bohatšiu úrodu zeleniny, menej chorôb a škodcov.

01 8.jpg

Existuje teória, že jednotlivé rastlinné druhy na seba navzájom pôsobia. Medzidruhové vzťahy môžu byť rôzne. Od obojstranne prospešných vzťahov po vzťahy, kedy jeden druh žije na úkor druhého. Správnym rozmiestnením sa dá zabrániť napríklad premnoženiu škodcov a odpadá nutnosť používať agresívne chemikálie. Pre našu záhradku by bolo ideálne, keby sme si vysadili spolu také druhy, ktoré sa navzájom znášajú. Viete, ktoré sú to?

Základné predpoklady na úspešné spolužitie sú:

  • rovnaké nároky na pôdu, živiny a vodu,
  • citlivosť na svetlo,
  • rovnaký termín výsadby,
  • príbuznosť rastlinných druhov.

02 8.jpg

Aby sme nemuseli siahať po agresívnych chemikáliách stačí sledovať ako sa jednotlivé rastlinné druhy správajú. Ako sa v raste podporujú, ktoré priťahujú škodcov, a ktoré naopak lákajú prospešný hmyz. Všetky odporúčania treba však brať „s určitou dávkou nadhľadu“ a postupovať metódou pokus a omyl, nakoľko plodiny pri rôznych klimatických podmienkach môžu reagovať odlišne. Stojí to však za pokus.

Rozmanitosť druhov zabezpečí tvorbu kvalitnej pôdy. Každý rastlinný druh má iné nároky na pôdu, čerpá z nej iné živiny a iné množstvo vody.

Záhrada by mala čo najvernejšie kopírovať prírodu, kde rastliny prirodzene vytvárajú „spojenectvá“ s rastlinami, ktoré majú naň pozitívny alebo neutrálny vplyv. Zmiešané kultúry získavajú čoraz viac priaznivcov. Možno takýto záhon nebude pôsobiť veľmi esteticky v porovnaní s pestovaným záhonom, ale jednoznačne bude plniť svoju funkciu a dočkáme sa zdravej a bohatej BIO úrody.

03 7.jpg

Čo s čím sadiť, aby to fungovalo?

Chren + zemiaky
Chren sa veľmi dobre znáša so zemiakmi, odpudzuje pásavku zemiakovú a zvyšuje úrodnosť.

Cibuľa + červená repa a harmanček
Tieto rastliny majú podobné nároky a vzájomne sa podporujú a chránia cibuľu pred škodcami, ktoré ju napádajú. Cibuľa chráni hlúboviny pred nádorovitosťou.

Šalát + mrkva + reďkovka
Ak si nechcete robiť starosti s pletím záhonu s reďkovkami, vysadíme spolu s ňou v záhone šalát alebo mrkvu.

Rajčiny
Ak chcete ochrániť paradajky od hmyzu, ktorý napáda korienky vysaďte v ich blízkosti afrikány. Ak máte rajčiny v skleníku a chcete predísť problémom pri opeľovaní, zasaďte ku vchodu brutnák lekársky. Ak pestujete paradajky mimo skleníka, môžete v ich blízkosti vysadiť bazalku, ktorá zlepšuje ich chuť a aj rast. Podobnými účinkami sa prejavuje aj mäta pieporná.

04 7.jpg

Ďalšia zelenina

Šalát je možné kombinovať aj s jahodami alebo s paštrnákom.
Paštrnák odpudzuje mšice, ktoré napádajú šalát.
Póru sa darí so zelerom.
Zeler si veľmi dobre rozumie aj s kapustou a chráni ju proti hrdziam. Kombinácia zeleru s harmančekom a zeleru s pórom sa navzájom chránia pred nežiaducim hmyzom.
Pre mrkvu a cibuľu je veľmi vhodným „susedom“ majoránka záhradná, ktorá oba druhy chráni pred mravcami a slimákmi. Zároveň zlepšuje ich vôňu a chuť.
Kôpor chráni mrkvu pred vrtivkou mrkvovou.
Kapustu sadíme vedľa ďateliny. Ďatelina poskytuje kapuste dostatok vhodných živín, chráni ju pred škodcami a zabráni rastu buriny v kapustovom záhone.
Uhorky tolerujú šalát, cviklu, pór, bazalku, cesnak a kôpor. Najlepšie je ich kombinovať s kôprom, ktorý vychytáva škodcov uhoriek. Obdobne je to aj v prípade fazule. Takýto kôpor však nie je vhodný na konzumáciu. Bazalka zase ochráni uhorky pred múčnatkou a naopak priláka včelstvo.
Ak potrebujete cesnak ochrániť pred háďatkom zhubným, vysaďte v jeho blízkosti aksamietnicu.
Vhodným ochrancom ríbezlí pred hrdzou je palina pravá.

Tip: Ak záhon kapusty, brokolice alebo karfiolu olemujete voňavou bylinkou (šalvia alebo tymian), ochránite ich pred slimákmi.

Určite spolu nekombinujme:

  • cviklu a špenát
  • špenát a šalát
  • fazuľu a cibuľu
  • reďkovku a kapustu (priťahujú rovnakých škodcov)
  • jahody a kapustu
  • petržlen a šalát
  • rajčiny s paprikou
  • hrach/fazuľu s cibuľou/šalotkou
  • fazuľu s feniklom

ZDROJ: http://www.allworks.sk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané