Predvianočné upratovanie bez chémie?

Zdieľať
Woman cleaning a mirror.jpg

Napríklad na okná, zrkadlá alebo dlaždice nebudete nič také potrebovať.

Vystačíte si s tým, čo nájdete doma!

Nablýskané okná

Windows cleaning 1024x768.jpg

Okná by po umytí mali byť nielen čisté, ale aj ligotavé. O šmuhy nikto nestojí. A ide to prekvapivo ľahko aj bez chémie.
Pri umývaní okien vám postačí len obyčajná voda – pokiaľ ju spojíte s účinnosťou handričky z mikrovlákna – tá má schopnosť zadržiavať nečistoty natoľko, že na umytie okien úplne postačí.
Okná zbavíte nečistôt a ich sklá nablýskajte aj s použitím úplne obyčajnej soli, ktorú pridáte do teplej vody. Stačí lyžica na päťlitrové vedro. Slanou vodou môžete umyť rámy aj sklá. Soľ je skvelým pomocníkom tam, kde potrebujete bojovať proti odolnej špine, ale nenechávajte ju dlho pôsobiť na plastových tesneniach či spojoch okien.
Podobne efektívne je tiež pridanie octu, ktorý odmasťuje a po vyleštení papierovou utierkou dodá sklu dokonalý lesk.

Môžete použiť i jemnejší vínny ocot, pokiaľ neholdujete vôni toho kvasného – zmiešajte s vodou v pomere 1: 1.
Menej tradičné je použitie pudingového prášku alebo kukuričného škrobu, ktorý rozmiešate v päťlitrovom vedre s vodou – na toto množstvo vody stačí jedno balenie pudingu alebo tri lyžice škrobu. Roztokom umyte sklá, nechajte zaschnúť a nakoniec preleštite suchou handričkou.
Nie nadarmo čistili babičky sklá okien novinovým papierom. Nenechávajú šmuhy a pekne vyleštia. Podobne ale fungujú aj staré silonky, ktoré možno použiť namiesto novín.
Zaschnutú špinu na oknách môžete vyčistiť za pomoci cibule – rozkrojte ju a polovicou prechádzajte miesto, ktoré potrebujete vyčistiť. Potom umyte okná tak, ako ste zvyknutí.

Ako na citlivé povrchy

1405455370849.jpeg

Čo sa týka údržby chrómových, nerezových a sklokeramických povrchov, tu sa neoplatí moc experimentovať – ​​teda hlavne v prípade tých kovových. Aj ocot alebo citrónová šťava sa môžu na ich vzhľade podpísať negatívne, ak to s nimi preženiete. Úplne zakázané sú potom akékoľvek pomôcky či látky, ktoré by ich mohli poškriabať. Pár rád vám ale ponúknuť môžeme:

Odtlačky prstov na lesklom povrchu – a to aj na citlivom – možno umyť studeným čiernym čajom.
Chrómový povrch skvele naleštíte handričkou poprášenou hladkou múkou – prekukne aj zašlý chróm. Namiesto múky možno použiť aj jedlú sódu.
Nerezové plochy- odtlačky od prstov, očistite papierovou utierkou, na ktorú kvapnete trochu oleja – môžete použiť voňavejší detský olejček, ale postačí aj obyčajný stolový. Dajte ho len kvapku, dobre rozotrite a vyleštite.
Varnú dosku zbavíte zaschnutých kruhov od hrncov cibuľovou šťavou – cibuľu môžete dať do odšťavovača alebo pokrájať a natlačiť do pohára. Po odležaní šťavu zlejte a použite.

Zrkadlo bez šmúh

Woman cleaning a mirror.jpg

Zrkadlo bez škvŕn a šmúh je to, čo v kúpeľni upúta pozornosť, preto sa oplatí ho v takom stave udržiavať. Čo vám k tomu pomôže?
Schovajte si deravé silonky – sú skvelé práve na naleštenie zrkadla, ale žiariť vďaka nim môžu napríklad aj vodovodné kohútiky a batérie.
Mastné a znečistené zrkadlo môžete pretrieť trochou čistého alkoholu – zbaví ho okamžite aj zaschnutých nečistôt. Môžete použiť tiež neriedený vínny ocot.
Skúste zrkadlo utrieť vodou, v ktorej ste prali čisté a nakrájané zemiaky na varenie – alebo použite polovicu zemiaku. Nechajte uschnúť a vyleštite

Domáci prípravok na obklady

Veľké plochy obložené dlažbou alebo dlaždicami môžete vyčistiť s pomocou doma vyrobeného prípravku. Stačí zmiešať dva hrnčeky vlažnej vody, štvrtinu hrnčeka octu a lyžičku tekutého mydla. Všetko zmiešajte, dajte do rozprašovača a nanášajte priamo na povrch, ktorý chcete čistiť. Ak je to kúpeľňa, kde riešite aj prípadnú pleseň, oplatí sa do roztoku pridať asi pätnásť kvapiek čajovníkového olejčeka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané