Nie je žiadnym tajomstvom, že pri platení za vajíčka v obchode pokladníci často otvoria krabičku. Možno sa na prvý pohľad zdá, že ich zámerom je skontrolovať, či sú vajíčka nepoškodené a vhodné na predaj, čo by mohlo zákazníkom lichotiť. Pravý dôvod ich kontroly však môže byť trochu prekvapivý a rozhodne nesúvisí s tým, že by im záležalo na stave vášho nákupu.
Ochrana pred skrytým tovarom
Pre zamestnancov obchodu nie je hlavným cieľom zistiť, či si domov odnesiete vajcia v perfektnom stave. Ich skutočný záujem spočíva v kontrole, či v krabičke náhodou neskrývate iné produkty, ktoré by ste si chceli odniesť bez zaplatenia. Bežne sa stáva, že pokladníci objavia pokusy o skrytie drobných predmetov, napríklad zubných pást alebo iných kozmetických produktov. Niekedy sa dokonca stane, že namiesto čerstvých vajec v krabičke skončia menšie čokoládové verzie.
V obchodoch je bežnou praxou kontrolovať takmer každú krabičku, ktorú si zákazníci dávajú do nákupného košíka. Rovnako nečudo, že pokladníci môžu nakuknúť aj pod obaly iných výrobkov, najmä kníh. Zákazníci by tak mali byť pripravení na to, že pokladník skontroluje, či v obale lacnejšej knihy nie je uložená drahšia encyklopédia alebo iný hodnotnejší titul.
Tieto opatrenia nie sú náhodné ani svojvoľné; predpisy sú stanovené vedením obchodu a majú svoje opodstatnenie. Obchody čelili v minulosti rôznym prípadom nepoctivého správania zákazníkov a zavedením týchto kontrol sa snažia minimalizovať straty.
Ak si pri pokladni nabudúce všimnete, že zamestnanec kontroluje vašu krabičku s vajíčkami, možno mu pomôžete, ak ju otvoríte už pri pokladni sami. Najmä počas sviatkov, akými je Veľká noc, kedy sa predáva množstvo vajec, tým pokladníkom značne uľahčíte prácu.
Nakladané vajíčka ako skvelý spôsob, ako ich uchovať
Počas sviatkov sa často stáva, že v domácnosti ostáva množstvo vajíčok natvrdo uvarených, ktoré sa nedajú hneď skonzumovať. Z tohto dôvodu je dobré premyslieť si, ako tieto prebytky spracovať, aby vydržali čo najdlhšie. Nakladanie vajec je jednou z tradičných metód, ktorá výrazne predĺži ich trvanlivosť a zároveň dodá jedlu jedinečnú chuť.
V minulosti, keď ešte neexistovali chladničky, bolo nakladanie potravín, vrátane vajec, bežnou metódou ich uchovávania. Nakladané vajcia si obľúbili mnohé generácie, a dnes sa k tejto metóde vracia stále viac ľudí, ktorí chcú zaujímavý doplnok na slávnostný stôl.
Na prípravu budete potrebovať tieto suroviny:
- 200 ml vody
- 200 ml vínneho octu
- 1,5 čajovej lyžičky soli
- 70 g cukru
- 1 cibuľu
- 2 strúčiky cesnaku
- niekoľko druhov korenia: čierne korenie, bobkový list, nové korenie, klinčeky a tymian
- natvrdo uvarené vajcia
Postup prípravy:
Vajcia starostlivo ošúpte. Cibuľu a cesnak nakrájajte na tenké plátky. Do hrnca nalejte vodu, pridajte soľ, cukor a všetky druhy korenia, okrem tymianu. Nálev priveďte do varu a povarte približne 5 minút. Potom pridajte vínny ocot, opäť priveďte k varu a odstavte z ohňa.
Do sklenenej nádoby vložte plátky cibule a cesnaku a zalejte ich malým množstvom horúceho nálevu, aby sa sparili. Keď zvyšný nálev vychladne na vlažnú teplotu, naskladajte do pohára uvarené vajcia a zalejte ich pripraveným nálevom. Sklenený pohár s vajíčkami skladujte v chladničke, kde vydržia niekoľko týždňov. Toto množstvo nálevu by malo stačiť na 8 až 10 vajec.
Nakladané vajcia sú skvelým spestrením každej oslavy a možno aj vďaka tejto tradičnej pochúťke objavíte nové chute na sviatočnom stole.