Pred odchodom z domu nechajte pred ním lyžičku cukru. Je to veľmi dôležité

Zdieľať
cukor pred dverami
cukor pred dverami Foto: Denisa Stachová

Včely, hmyz, ktorý mnohí vnímajú ako nepríjemný, sú v skutočnosti nesmierne dôležité pre naše prežitie. Bohužiaľ, ich populácia je vážne ohrozená v dôsledku urbanizácie, globálneho otepľovania a používania pesticídov. Tieto faktory im výrazne sťažujú vykonávanie ich práce, čo sa negatívne prejavuje nielen na produkcii medu, ale aj na znížení biologickej rozmanitosti. Ak včely vyhynú, ocitneme sa v obrovskom probléme – opeľujú tretinu rastlín, ktoré sú pre nás nevyhnutné. Svet bez nich by už nikdy nevyzeral rovnako. Čo všetko nám včely poskytujú?

Včely produkujú propolis, materskú kašičku, včelí jed (ktorý má schopnosť ničiť rakovinové bunky), včelí peľ, včelí chlieb (fermentovaný peľ) a, samozrejme, med a vosk. Med neslúži len na osladenie jedál a nápojov, ale je aj významným prírodným liekom. Už od staroveku sa využíva na liečbu respiračných ochorení, očných problémov, tuberkulózy, žltačky, zápchy, ekzémov, vredov a rán. Včelí vosk bol kedysi využívaný pri výrobe hydroizolácií a palív, dnes je neoddeliteľnou súčasťou kozmetického a farmaceutického priemyslu.

med
med Foto: Denisa Stachová

Ako by vyzeral život bez včiel?

Ak by včely prestali opeľovať rastliny alebo by nestačili na ich množstvo, stratili by sme mnohé potraviny, ako napríklad orechy, kávu, kakao, paradajky, jablká či mandle. Navyše by sme prišli aj o všetky zdravotné benefity medu, vosku, včelieho jedu a peľu. Výrazne by sa znížila biologická rozmanitosť a narušila by sa rovnováha prírodných ekosystémov.

Ako môžeme včelám pomôcť?

Včely potrebujú v mestách čo najviac možností na opeľovanie, preto by ste sa napríklad mohli vzdať dokonalého anglického trávnika a nechať na záhrade kvitnúť „burinu“, ktorá včelám poskytne potravu. Ak bývate v paneláku alebo byte, môžete na parapet umiestniť kvety, ktoré včely prilákajú.

V obdobiach, keď majú včely problém nájsť prirodzený cukor z nektáru, môžete im pomôcť tak, že vonku necháte trochu cukru rozmiešaného s vodou. Tento jednoduchý čin im poskytne energiu, ktorú potrebujú na pokračovanie v práci – opeľovaní rastlín a udržiavaní nášho životného prostredia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané