Zabudnite na nepríjemné spomienky na hrachovú kašu z detstva a objavte nové spôsoby, ako si užiť hrach v kuchyni. Prečítajte si, ako hrach prispeje k vašemu zdraviu a oživí váš jedálniček.
Máte nepríjemné spomienky na hrachovú kašu zo školských čias? Je čas na zmenu perspektívy! Hrach je skutočne zdravý a možno ho pripraviť rôznymi spôsobmi, ktoré budú lahodiť vašim chuťovým pohárikom a zároveň nepôsobia nadúvanie.
Hrach patrí medzi tradičné plodiny na Slovensku a v minulosti bol neodmysliteľnou súčasťou stravovania. Jeho pestovanie je nenáročné a pozitívne ovplyvňuje aj kvalitu pôdy, keďže nevyžaduje také intenzívne hnojenie ako iné plodiny. Jeho nutričné hodnoty sú významné, pričom ponúka množstvo zdravotných výhod.
Rozdiel medzi hrachom a hráškom je v ich zrelosti. Zelený hrášok obsahuje nezrelé plody, ktoré majú vysoký obsah vody a vitamínov ako C, K a B-skupiny. Naopak, zrelý hrach je bohatý na sacharidy, kvalitné rastlinné bielkoviny a vlákninu, ktorá pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi a znižuje cholesterol.
Konštantná konzumácia hrachu má priaznivý vplyv na srdce, krvný tlak a fungovanie obličiek. Jeho unikátne zloženie podporuje obnovu tkanív a buniek a prospeje aj mozgu a nervovému systému.
Pred nadúvaním, ktoré môže spôsobiť konzumácia hrachu, možno ochrániť sa namáčaním sušeného hrachu aspoň 6 hodín pred varením, s výmenou vody. Pri varení možno pridať bylinky ako saturejku, bazalku či tymián, ktoré zmierňujú tráviace ťažkosti.
Neobmedzujte sa iba na hrachovú kašu alebo polievku. Skúste ho pridať do zeleninových polievok, ryže, alebo pripraviť z neho pomazánku. Hrach sa hodí aj do bezmäsitého jedla a hrachová múka je vynikajúcim zahusťovadlom.