Prečo vznikajú potravinové alergie? Vedci majú jasno

Zdieľať
alergia

Dalo by sa povedať, že potravinové alergie sú pomerne modernou záležitosťou, ktorá sa objavuje až v posledných desaťročiach. Čo môže byť príčinou toho, že ľudia sú na jedlo citlivejší ako predtým? Vysvetlenie je pomerne jednoduché. Naši praprarodičia totiž obvykle jedli iba sezónne pokrmy, ktoré si vypestovali bez chémie, neobsahovali žiadne konzervačné látky a boli samozrejme čerstvé.

Naši predkovia spracovali všetko

Mäso z čerstvo zabitých zvierat z vlastného chovu a čerstvá zelenina či ovocie dodávali telu našich predkov oveľa viac živín, než dnes získame z potravín zo supermarketu. Na druhú stranu skôr ľudia nekonzumovali jedlo v nadmernom množstve, ale neobmedzovali sa diétami ani počítaním kalórií. Jedli to, čo bolo k dispozícii, a kvôli tvrdej práci energetický výdaj ďaleko prevýšil ich príjem.

V minulosti by sme len ťažko hľadali priemyselne spracované potraviny. Jedlo sa varilo doma, do reštaurácií sa veľmi nechodilo. Neexistovali geneticky modifikované potraviny, stabilizátory ani dochucovadlá, éčka ani hormonálne upravované produkty. Mnoho častí zvierat, ktoré sa predtým bežne konzumovali, by dnes len málokto zjedol, napríklad droby či špik kostí. Tie ale pritom majú mimoriadne priaznivé účinky na zdravie.

Miesto liekov bylinky

Aj keď stav vtedajšej lekárskej vedy v dnešných očiach nepochybne prispel k nižšej priemernej dĺžke života, než na akú sme zvyknutí, pre ľudí, ktorí mali len málo závažné ochorenia, sa z dlhodobého hľadiska ukázalo ako veľmi výhodné nenavštevovať lekára. Brali tak oveľa menej liekov a rôznych chemikálií.

Ľudia predtým verili predovšetkým v prírodné liečiteľstvo a na neduhy si vyrábali obklady a odvary z byliniek. Neuvedomovali si, že jedlo, ktoré konzumujú, v podstate funguje ako liek, ale bolo to tak. V neposlednom rade naši predkovia trávili veľa času vonku na čerstvom vzduchu a tvrdo pracovali. Potravinové alergie sú dôsledkom dnešného moderného a sedavého spôsobu života.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané