Keď dôjde k narušeniu alebo poraneniu drobných ciev uprostred nosnej prepážky, z nosa sa okamžite spustí krv. Tok krvi by mal ale po pár minútach sám ustať.
Ak sa vám však krv spustí po nejakom páde alebo inom úraze a aj za hodinu vám stále z nosa potečie, rozhodne vyhľadajte lekára.
Príčiny krvácania
Okrem prechladnutia sa však krv môže spustiť aj z dôvodu alergie, pri užívaní niektorých liekov, pri poruchách zrážanlivosti krvi alebo pri nádore v dutine nosnej. Ak sa vás nič z predchádzajúceho zoznamu netýka, a napriek tomu vám tečie krv, pomôžu vám nasledujúce rady.
Predkloňte hlavu
Najprv si sadnite a mierne predkloňte hlavu, aby vám krv nestekala do úst. Nos si potom mierne stlačíte palcom a ukazovákom, a to v mieste, v ktorom sú obvykle opreté o nos okuliare.
Vyčkajte päť až desať minút. Krv by po uplynutí tejto doby mala prestať tiecť. Hlavu ale nikdy nezakláňajte, krv vám potom bude stekať do krku. Nos ani ničím nezapchávajte, krv musí odkvapkať.
Dajte si studený obklad za krk
Namočte si uterák alebo iný kus látky do ľadovej vody a priložte si ju na zátylok. Alebo skúste i vrecúško s ľadom, to je podľa mnohých lekárskych názorov ešte účinnejšie ako studená špongia. Sáčok s ľadom však neprikladáte za krk, ale ku koreňu nosa.
Roztok na zvlhčenie
Je možné, že často krvácate z nosa preto, že máte suchú sliznicu. Vezmite si k ruke vazelínu alebo olejové nosné kvapky a vnútro nosa si nimi jemne namažte.
Ak máte doma suchý vzduch, použite na zvlhčenie nosa prírodný roztok. Rozpustite štvrť čajovej lyžičky soli v 200 ml horúcej vody, premiešajte a nosovým kvapkadlom si do každej nosovej dierky nakvapkajte dve až tri kvapky. Opakujte každý deň.
Pomôže dubová kôra
Rozomletú dubovú kôru alebo koreň kostihoja opatrne šňupajte raz denne, podobne ako šnupavý tabak.
Pokiaľ vám to ale nerobí dobre, radšej siahnite po kapsičke pastierskej a čerstvo vytlačenú šťavu z byliny si nakvapkajte kvapkadlom priamo do nosa. Táto bylina je známa tým, že lokálne zastavuje krvácanie, takže ju majte po ruke.
Dbajte na stravu a dostatok vitamínov
Vitamín C je základom pre váš jedálniček. Ak nebudete ho mať dostatok, váš cievny systém bude doslova trpieť. Ideálne je konzumovať ho vo forme rakytníkového čaju.
Nezabúdajte však ani na zinok, železo a na nenasýtené mastné kyseliny. Skvelé sú aj tekvicové a ľanové semienka a tiež mandle a mak. Namiesto repkového a olivového oleja vyskúšajte olej mandľový, makový alebo ľanový. Lyžička denne bohato stačí a zaručene pomôže