Prečo sme ráno vyšší ako večer? Cez noc vyrastieme o 1 centimeter, dôvod hľadajme v zmenách chrbtice

Zdieľať
výška človeka
výška človeka www.gettyimages.com

Ľudské telo je zložitý systém, ktorý nás dokáže stále niečím prekvapiť. Už ste počuli o tom, že každé ráno sme vyšší ako večer? Túto skutočnosť potvrdzujú aj vedci, podľa ktorých je výškový rozdiel medzi večernými a rannými hodinami u dospelého človeka 1 až 2 centimetre. Prečo tomu tak je?

Po prebudení je človek najvyšší

Nielen naša váha, ale aj výška je predmetom záujmu mnohých ľudí. Zvlášť menej vysokí muži si výšku pridávajú, ženy zase siahajú po topánkach na podpätkoch. Ak patríte do tejto skupiny, mali by ste vedieť, že sa naša výška v priebehu dňa mení. Často o 1, alebo dokonca o 2 centimetre. Preto je dobré vedieť, v ktorý denný čas sa merať, aby ste boli so svojou výškou spokojnejší.

Merajte sa hneď ráno po prebudení, keď je človek najvyšší. Z akého dôvodu sme vlastne ráno vyššií ako večer? Vysvetlenie hľadajme v stavbe ľudskej chrbtice, ktorá zahŕňa 35 percent výšky človeka.

Dôvod zmeny výšky? Synoviálna tekutina v medzistavcových platničkách

Na zmenu vo výške človeka o 1 až 2 centimetre majú vplyv konkrétne medzistavcové platničky, čo sú pružné väzivové doštičky spájajúce chrbticové stavce a fungujúce ako tlmiče medzi stavcami. Medzistavcové platničky obsahujú vysoké množstvo synoviálnej tekutiny, ktorej pomer v platničkách sa v priebehu 24 hodín neustále mení.

Prečo sme teda ráno vyššií zhruba o 1 až 2 centimetre ako večer? Práve vďaka synoviálnej tekutine, ktorá sa v priebehu spánku nazhromaždí v medzistavcových platničkách a my cez noc tzv. povyrastieme. Naša chrbtica sa totiž v spánku regeneruje a nepodlieha stlačeniu vplyvom gravitácie.

Následne po prebudení váha nášho tela počas dňa tlačí na medzistavcové platničky, ktoré strácajú synoviálnu tekutinu a stenčujú sa. Táto tekutina sa vsakuje do okolitých tkanív, večer sme teda opäť o 1 až 2 centimetre nižší ako ráno.

S pribúdajúcim vekom dochádza k postupnému znižovaniu výšky

Ako človek starne, jeho výška sa postupne znižuje. Príčinou je ochabnutie svalov a väzov a taktiež pokles svalového hmoty, v dôsledku čoho svalový aparát starnúceho človeka nedokáže udržať chrbticu vzpriamenú. Na postupné znižovanie výšky majú vplyv aj medzistavcové platničky, ktoré s pribúdajúcim vekom strácajú pružnosť a zužujú sa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané