Prečo si zaobstarať sušičku? Tu je pár dôvodov..

Zdieľať
Prečo si zaobstarať sušičku
Prečo si zaobstarať sušičku? Tu je pár dôvodov.. Foto: www. depositphotos.com/

Pre sušičku sa rozhoduje čoraz viac a viac domácností

Oblečenie sa sušením nepoškodí

Všeobecne najrozšírenejší je strach z toho, že sa oblečenie počas cyklu sušenia pokazí. Na trhu sú však už špeciálne sušičky s tepelným čerpadlom, ktoré udržujú nízku teplotu sušenia a spolu s vhodným programom výrazne znižujú pravdepodobnosť zničenia materiálu. Ak ste navyše alergik, oplatí sa vám zaobstarať si sušičku so špeciálnym programom „pre alergikov“, ktorý odstraňuje z oblečenia všetky alergény.

Spotreba

Ďalším mýtom býva údajné plytvanie elektrickou energiou a tým potom vysoké finančné náklady.

Lacnejšie kondenzačné sušičky s vykurovacím telesom sa môžu pri častejšom používaní značne predražiť, na trhu tak pomaly začínajú dominovať sofistikovanejšie modely s tepelným čerpadlom. Tie pri sušení využívajú zvyškové teplo na opätovné ohriatie vzduchu, čím šetria vynaloženú energiu.

Výberom správneho modelu môžete teda celkom ušetriť. Každopádne vyberajte sušičku v triede A.

Priplaťte si

Lacné modely často nemajú ani priehľadné dvierka, kvôli staršiemu spôsobu umiestňovania filtrov. Sušičky už drahšie vás ohromia širokou ponukou programov a funkcií, medzi ktorými nechýba ani dnes veľmi populárne Wi-Fi pripojenie, vďaka ktorému môžete spotrebič ovládať odkiaľkoľvek.

Hudbou budúcnosti potom sú ultrazvukové sušičky, na ktorých vývoji pracujú americkí vedci. Ich preniknutie do bežných domácností by znamenalo revolúciu v sušení, vodu totiž z bielizne dostanú úplne bez využitia tepla, teda výrazne úspornejšie a tiež rýchlejšie.

Nebojte sa údržby

Medzi ďalšie obavy patrí to, že vyžaduje častú údržbu a samotná inštalácia je príliš zložitá. To už ale dávno neplatí, avšak bez bežnej údržby sa predsa len nezaobídete. Zanedbaná údržba prachového filtra spôsobuje zhoršené prúdenie vzduchu v sušičke a navyše predlžuje dobu sušenia, a teda aj zvyšuje spotrebu energie..

To sa však s príchodom kondenzačných sušičiek na trh postupne mení. Napríklad sušička od LG navyše disponuje unikátnym samočistiacim kondenzátorom, vďaka ktorému takmer odpadá náročné manuálne čistenie.

Preplach samotného kondenzátora je totiž zaistený silným prúdom z troch trysiek, ktoré dôkladne vyčistí celú plochu aj od najjemnejšieho textilného prachu.

Správna technika sušenia

V prvom rade študujte na svojej bielizni ceduľky. Podľa uvedených symbolov spoznáte, či a s akou intenzitou môžete bielizeň sušiť. Existujú tkaniny, ktoré sa do sušičiek neodporúčajú. Dajte tiež pozor, aby ste naraz sušili len rovnaké či podobné materiály. Ale to asi nebude žiadny osobitný problém, pretože proces triedenia začína už u samotného prania.

Ak nechcete bielizeň žehliť, postačí správne zvolený program a kvalitné sušičky. Pred umiestnením bielizne do bubna najprv bielizeň čo najlepšie vyžmýkajte. Platí tiež pravidlo – čím menej kusov oblečenia je vnútri bubna, tým lepšie bude výsledný efekt vyžehlenia. Každopádne si dávajte pozor na to, aby ste sušičku nepreplnili. Vzduch sa potom nedostáva medzi bielizeň a bielizeň zostane pokrčená. Maximálna kapacita sušičky je určená pre bavlnu, ostatné druhy tkanín je potreba sušiť podľa objemov uvedených v návode. Napríklad vo veľkej sušičke určenej pre 9 kg bielizne môže byť vhodné sušiť iba 4 kg bielizne zo syntetických vlákien, 2 kg jemnej bielizne alebo 1 kg vlnených textílií..

Ak túžite po intenzívnej a sviežej vôni bielizne, môžete pridať do sušičky navyše špeciálne osviežovače.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané