Mať upravené nechty neznamená len to, že ich budeme mať dlhé a nalakované. ..
Pekne vyzerajú aj krátke čisté nechty, ktoré nevyžadujú náročnú úpravu. Asi najhoršie sa ale udržujú nechty, ktoré sa často lámu. Lámavosť je jeden z najčastejších problémov, ktoré s nechtami riešime.
Prečo sa to deje?
Nedostatok minerálov a vitamínov
Hoci kvalita nechtov je do značnej miery dedičná, veľa sa dá napraviť správnou výživou. Nechtom je potrebné dopriať kvalitnú výživu nielen zvonku, ale aj zvnútra. Najvhodnejšie sú vitamíny skupiny B a vitamíny C, D, E a A. Konkrétne z vitamínov skupiny B prospieva nechtom najmä B2, B5, B7 a tiež B12. Nájdete ich v droždi, vnútornostiach, syre, mlieku, špargle či v mrkve. Vitamín C zasa pomáha udržiavať nechty bez záderov a nájdete ho napríklad v citrusoch alebo v pšeničných klíčkoch. Vitamín A zase zabraňuje tomu, aby nechty boli krehké- najviac ho obsahujú špenát a brokolica. Okrem vitamínov nezabúdajte ani na pravidelný prísun minerálov, ako sú vápnik, zinok, železo, kremík a horčík. Vedľa odborníkov ale nie je dobré to s minerálmi preháňať. Aj tu platí rada – všetko s mierou. Za štiepením a lámaním totiž môže paradoxne stáť nadmiera prvkov. Stáva sa to v prípadoch, keď často pijeme jeden druh minerálky.
Viete správne nechty upravovať?
Keď si robíte manikúru doma, je možné, že sa vám nechty štiepia a lámu kvôli nevhodným pomôckam alebo technike. Najčastejšou chybou je používanie kovového alebo skleneného pilníka. Ten je potrebné vymeniť za papierový. Papierový pilník by mal byť jediným nástrojom, s výnimkou špeciálnych klieštikov, ktorým si nechty budete skracovať a tvarovať – strihanie nožnicami ich poškodzuje a začnú sa rýchlo lámať.
Nechty zle chránime
U suchých a lámavých nechtov je nutné pri niektorých domácich prácach používať ochranné rukavice. Dôvod je zrejmý – práca s čistiacimi prostriedkami nechty aj pokožku rúk veľmi vysušuje a poškodzuje. Trpia nielen nechty, ale aj koža okolo nich a výsledkom bývajú zádery a infekcie nechtových lôžok.
Nechty oslabuje ochorenie
Keď dodržiavate zásady správneho ošetrenia nechtov, chránite ich pred domácou chémiou, kvalitne jete, a napriek tomu nie je ich stav dobrý, je potrebné zvážiť inú príčinu – pomerne často ide o prejav nejakého ochorenia: lupienky, mykotického zápalu, metabolickej poruchy, autoimunitného ochorenia, ako je napríklad porucha činnosti štítnej žľazy