Prečo sa na Veľkú chodí s rapkáčom?

Zdieľať
rapkáč a kraslice
Prečo sa na Veľkú chodí s rapkáčom? Foto: depositphotos.com

Prebúdzajúce sa jarné sviatky prinášajú neodmysliteľné tradície, ktoré oživujú naše domovy a spoločenstvá. Medzi ne patrí aj zvyk veľkonočného rapkania, ktorý sa na Slovensku udržiava už stáročia. Tento článok vám prináša pohľad na túto jedinečnú tradíciu, jej význam a spôsoby, akými ju môžete začleniť do vašich sviatočných osláv.

K veľkonočným sviatkom neodmysliteľne patria tradície, ktoré oživujú našu históriu a kultúru. Jednou z nich je aj používanie rapkáča, ktoré sa začína na Zelený štvrtok, keď podľa tradície zvony „odlietajú“ do Ríma a vracajú sa až na Bielu sobotu.

Rapkáčesú rôznorodé – od malých, ktoré sa zmestia do ruky, po veľké, poháňané kolom. Tento zvyk, predovšetkým doména chlapcov, ktorí si nástroje často vyrábajú sami, symbolizuje vyháňanie Judáša. Počas veľkého týždňa, od Zeleného štvrtka až do Bielej soboty, deti s rapkáčmi obchádzajú domy, symbolicky nahradzujúc zvony a vedú k modlitbám.

Pôvod tohto zvyku sa datuje až do 8. storočia a má viacero výkladov. Okrem vyháňania zradcu Judáša, mohol zvuk rapkáča v minulosti slúžiť aj k zvolávaniu prvých kresťanov k modlitbám, alebo k odháňaniu zlých síl z obce.

Medzi ďalšie symboly Veľkej noci patrí veľkonočný baranček, symbolizujúci obetovaného Ježiša Krista za spásu sveta, farebné kraslice či korbáč. Tieto tradície dotvárajú bohatú mozaiku veľkonočných osláv a prinášajú do našich domovov ducha obnovy a spoločenstva.

Nezabudnime na moderné prístupy k veľkonočným tradíciám, ktoré sa snažia prispôsobiť staré zvyky novým generáciám.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané