Prečo sa červenáme? Táto otázka bola dlho zahalená tajomstvom

Zdieľať
žena

žena

žena

Červenali ste sa ako malí pri skúšaní pred tabuľou? Mávate stále rumenec na tvári, keď je vám trápne alebo keď sa hanbíte? K červenaniu na tvári nedochádza len tak. Ide v zásade o reakciu na isté emocionálne podnety. Na otázku, prečo sa červenáme a čo tým chce naše telo povedať, sa snažia ľudia nájsť odpoveď dlhé stáročia. Ako to teda je?

Ako vypozorovali vedci, červenajú sa iba ľudia, zvieratá túto schopnosť nemajú. Z akého dôvodu? Len ľudia totiž majú schopnosť posudzovať samého seba z hľadiska ostatných. Keď sa hanbíme alebo je nám trápne, červenáme sa bez toho, aby sme chceli. Rumenec na tvári nám vzniká aj vtedy, keď sme v rozpakoch, niekto nás chváli alebo niekto nám verejne ďakuje.

Červenanie na tvári je skrátka nedobrovoľnou a nechcenou reakciou na isté emocionálne podnety. Iste ste mali pocit, že keď ste sa začervenali, tak to celú situáciu, aspoň pre vás, ešte zhoršilo.

Ako k červenaniu na tvári dochádza? Ide o súčasť reakcie „uteč, alebo bojuj“

Fenomén začervenania nie je typický pre každého človeka. V rozpakoch sa červenajú iba niektorí ľudia. Podľa vedcov je červenanie reakciou nášho nervového systému a súčasťou reakcie „uteč, alebo bojuj“, ktorú hojne s ohľadom na prežitie využívali naši dávni predkovia.

Keď sa hanbíte, je vám trápne alebo ste v rozpakoch, vo vašom tele sa uvoľňuje hormón adrenalín, ktorý zrýchľuje srdcový rytmus a zároveň rozširuje cievy kvôli lepšiemu prietoku krvi a doplneniu tela kyslíkom. A práve tvárové žilky reagujú na tento stav začervenaním. Zaujímavé je, že k tejto reakcii viditeľne nedochádza na ďalších častiach ľudského tela, iba na tvárach.

Strach z červenania sa nazýva erytrofóbia. Touto fóbiou trpia ľudia, ktorí sa často červenajú a svoj rumenec na tvári jednoducho nedokážu ovládať. Erytrofobici sa boja aj toho, čo na ich nechcené červenanie povedia ostatní. Preto sa často izolujú od spoločnosti.

Červenanie na tvári je zahalené veľkým tajomstvom. Veľa vedeckých tímov sa snaží odhaliť jeho presný význam. Podľa štúdie holandských psychológov z Univerzity v Groningene plní červenanie účel v sociálnych vzťahoch. Rumenec na tvári je skrátka niečo ako správa pre vonkajší svet. Ak sa niekto dopustil veľkého faux paus, kvôli ktorému sa červená, podľa holandských vedcov mu ľudia jeho trápny čin ľahšie odpustia a budú sa naňho pozerať chápavejšie.

Títo psychológovia navyše poukazujú na to, že červenanie je signálom skutočnej ľútosti nad určitým previnením. Človek, ktorý sa červená, teda neverbálnou formou uznáva svoj spoločenský alebo morálny priestupok, ktorý je pre neho taký trápny, že ho už nebude opakovať. Nabudúce sa skrátka poučí zo svojich vlastných chýb.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané