Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo radšej nepokladať toaletný papier na dosku na verejných toaletách?

reklama:
toaletný papierwww.gettyimages.com

Väčšina ľudí na celom svete,  vždy keď idú na verejnú toaletu, tak skôr ako si sadnú na záchodovú dosku, obložia si ju toaletným papierom.

Dôvod je zrejmý – ide o pocit hygieny, aby sme si nesadli holou kožou na miesto, o ktorom nevieme, kto sedel na ňom pred nami.

Ste aj Vy jedným z týchto ľudí, ktorí nechcú chytiť nejakú infekciu nachádzajúcu sa na záchodovej doske?

Určite si teraz myslíte, že to robíte správne. Čítajte ďalej a dozviete sa, prečo to tak celkom nemusí byť pravda. Po dnešku s tým zrejme nadobro skončíte.

Čo je zlé na pokladaní  toaletného papiera na záchodovú dosku?

Ako sa ukazuje, pokladanie toaletného papiera na záchodovú dosku môže spôsobovať viac škody ako úžitku. Dokonca, riziko prenosu infekcie je pri tom ešte väčšie ako keby ste si sadli priamo na dosku.

Experti poukazujú na fakt, že dosky na verejných záchodoch nie sú miestom, kde by dochádzalo k prenosu infekcie.

Kedysi sa predpokladalo, že prostredníctvom nich sa môžu prenášať hlavne pohlavné choroby a choroby zažívacieho traktu. Ukázalo sa však, že to tak nebolo.

Pointa je niekde inde. Pozrite sa, väčšina ľudí po dokončení potreby záchod spláchne, ale vrchný príklop už nezavrie.

Jedna štúdia zistila, že pri splachovaní toalety voda špliecha až do výšky 2 metrov  a s ňou aj všetky tie škodlivé baktérie a vírusy. Tie však málokedy končia na záchodovej doske. Ak aj, tak sa zvyčajne hneď utrú, pretože ľudia nechcú zanechať toaletu špinavú.

Množstvo baktérií a vírusov naopak pristane na toaletnom papieri nachádzajúcom sa v blízkosti záchodu.

Ak si taký toaletný papier potom položíte na záchodovú dosku, v podstate si sadáte priamo na uvedené baktérie a vírusy.

Čo teda robiť?

V prvom rade treba povedať, že aj keď je riziko prenosu infekcie väčšie z kontaminovaného toaletného papiera než zo záchodovej dosky, riziko je stále pomerne malé.

Predsa len, naša pokožka sa vyvinula ako účinná ochranná bariéra pred prienikom patogénnych organizmov z okolia do nášho tela. Skôr tu ide o pocit hygieny.

Samozrejme, že aj na záchodovej doske sa môžu vyskytovať nebezpečné baktérie ako sú E- coli či rôzne druhy streptokokov.

V každom prípade je však lepšie, ak záchodovú dosku na verejných toaletách len utriete toaletným papierom.

No a najlepšie je mať vlastný toaletný, o ktorom viete, že nie je nijako kontaminovaný.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 3. marca 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.