Prečo psy čuchajú k rozkroku? Je to inak, než si myslíte

Zdieľať
Prečo psy čuchajú k rozkroku
Prečo psy čuchajú k rozkroku? Je to inak, než si myslíte Foto: depositphotos.com

Niektoré psie prejavy sú smiešne, niektoré prekvapivé a niekedy sa vám zdajú v rozpore so slušným správaním. Avšak verte tomu, že má váš psík na svoje výstrelky svoje dôvody.

Na tele sú intímne miesta, ktoré si každý z nás chráni. Preto akékoľvek dotyky, nárazy alebo dokonca aj pohľady do týchto partií sú považované za nevhodné alebo dokonca poburujúce. Avšak v psej ríši také obmedzenia neexistujú, a keď ide o pána (alebo jeho svorku), potom si psík neberie servítky a robí si čo ho napadne. Napríklad strká hlavu do rozkroku svojho pána. Prečo si práve vybral toto miesto? V čom je pre neho také príťažlivé?

Na videu na YouTube, na kanáli ZEK, nájdete rady, podľa ktorých lepšie pochopíte reč vášho psa:

Pod drobnohľadom

Zatiaľ čo pre väčšinu z nás je rozkrok intímnou partiou používanou na vylučovanie a reprodukciu, v psích očiach ide o úžasný informačný materiál. Psík podľa neho pozná množstvo informácií, napríklad aj to, kedy ste mali naposledy sex. Podľa vedcov za túto schopnosť môže takzvaný vomeronasálny orgán, ktorý je veľmi citlivý na detekciu pohlavných hormónov – feromónov. Ľudia ho napodiv majú tiež, ale v degeneratívnej forme, takže prakticky nefunguje. Preto sa psíkovia o svojich pánoch dozvedia aj tie najdôvernejšie informácie.

Podpazušie

Psí ňufák sa často zavrtáva aj do ľudského podpazušia, kde je veľa aromatických žliaz, ktoré vypovedajú o ďalších tajomstvách. Hafan sa z nich dozvie, akého je pánik pohlavia, koľko má asi rokov a akú má momentálnu náladu. Zaujímavé je, že táto „čuchová skúška“ odhalí aj to, či je žena v plodnom období alebo má menštruáciu. Hafan si z týchto útržkov poskladá obrázok o svojom pánovi a potom už len vie, s kým má tú česť.

pes
Prečo vám pes čuchá k rozkroku? Je to inak, než si väčšina ľudí myslí Foto: www.gettyimages.com

Psí ňufák v akcii

Bohužiaľ psíkovia sa vo svojom čuchovom prieskume neobracajú len na členov svojej rodiny, ale testujú aj okolie. Preto sa tejto pachovej skúške nevyhnú ani kamaráti, kolegovia alebo susedia. Zatiaľ čo známi takýto prejav záujmu najskôr prejdú s úsmevom, cudzím ľuďom môže byť dosť nepríjemný. Podľa vedcov však ide o čisto biologickú vec a nikto toto psie správanie len tak neodnaučí. „Je to akoby ste si o niekom prečítali noviny,“ hovorí jeden z bádateľov psej duše. A tak to všetci musíme brať.

Zdroj: www.ctidoma.cz, www.hobbio.cz

Prečo vám pes čuchá k rozkroku
Prečo vám pes čuchá k rozkroku? Je to inak, než si väčšina ľudí myslí Foto: depositphotos.com

Tu je zopár zaujímavých faktov o psom čuchu:

  1. Úžasná citlivosť: Psie nosy sú neuveriteľne citlivé. Majú až 300 miliónov receptorov čuchu, čo je omnoho viac ako u ľudí. To im umožňuje zisťovať veľmi slabé vône a rozpoznávať rôzne zápachy s neuveriteľnou presnosťou.
  2. Sledovanie stôp: Psi dokážu sledovať stopy za veľmi rozdielnymi podmienok. Vďaka schopnosti rozlíšiť jedinečné zápachy môžu sledovať stôp ľudí, zvierat alebo iných psov aj keď sú staré niekoľko dní.
  3. Rôzne zmysly: Okrem vynikajúcej čuchového čuchu majú psi aj ďalšie vynikajúce zmysly. Ich sluch je tiež veľmi citlivý a majú schopnosť rozpoznať rôzne tóny a frekvencie zvukov.
  4. Pomoc pri vyhľadávaní: Vďaka svojej čuchovému čuchu sa psi často používajú na rôzne úlohy, ako je hľadanie drog, výbušnín, pátranie po ľuďoch pri záchranných misiách alebo detekciu chorôb, ako je napríklad rakovina.
  5. Vzdelávanie: Niektoré psy sú špeciálne trénované na rozpoznávanie a reagovanie na rôzne vône. Tento tréning je často súčasťou programov výcviku služobných psov.
  6. Emocionálne pôsobenie: Vône môžu ovplyvniť aj emócie psa. Určité vône môžu u psa vyvolať radosť, strach alebo zvedavosť.

Tieto aspekty psieho čuchu robia z psov neuveriteľných spoločníkov a účinných pomocníkov vo veľa rôznych situáciách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané