Pohľad na popraskané päty je znepokojujúci nielen pre osobu postihnutú týmto problémom, ale aj pre jej blízke okolie. Prečo päty praskajú a ako tomu zabrániť? A čo robiť v prípade, že už poškodené popraskaním sú?
S letným počasím prichádzajú popraskané päty
S poškodenými chodidlami nevzhľadným a často bolestivým popraskaním sa väčšinou stretávame počas letných mesiacov, čím sa tiež dostávame k prvej a zároveň aj najčastejšej príčine tohto problému a tým je suchá koža na nohách, ktorá vzniká z niekoľkých rôznych dôvodov, medzi ktoré patrí napríklad:
- časté nosenie otvorenej obuvi bez ponožiek
- nedostatočná starostlivosť o nohy
- a plesňová infekcia
Hydratácia nôh na prvom mieste
Pokiaľ sa chcete pri nosení otvorených sandálov a topánok vyhnúť popraskaným pätám, mali by ste zo všetkého najskôr začať svoje nohy pravidelne mazať vašim obľúbeným alebo osvedčeným krémom. Nezabúdajte na to, že suché päty vždy popraskajú rýchlo a potom už bude návrat k hladkej pokožke bez poškodenia oveľa zložitejší.
Najviac sa nám osvedčilo namazať chodidlá krémom po večernej sprche alebo kúpeli a následne ich zabaliť do teplých ponožiek. Vyskúšať môžete tiež vyživujúce masky na chodidlá, ktoré sa predávajú v drogériách a ich použitie by malo viesť k rýchlejšej hydratácii.
Liečba infekcie
Počas návštevy bazéna alebo verejných spŕch sa môžete nakaziť plesňovou infekciou nôh, ktorú treba riadne liečiť pomocou voľne dostupných krémov v lekárňach. Akonáhle pleseň nôh vyliečite, dočkáte sa aj hydratovanej a hebkej pokožky.
Pozor na tupé nárazy
V neposlednom rade by ste si mali dať (predovšetkým v lete) pozor na tupé nárazy do vašich nôh, pretože sú tiež častou príčinou poškodenia pokožky a následného popraskania pät. Tomuto sa vyhnete vtedy, ak vaša pokožka nôh bude vždy vyživená a hydratovaná, a preto nezabúdajte na naše rady.
Zdroj: extrafit.cz