Prečo nosili Egypťania očné linky? Myslíte si, že kvôli kráse? Nie

Zdieľať
Prečo nosili Egypťania očné linky
Prečo nosili Egypťania očné linky? Myslíte si, že kvôli kráse? Nie Foto: www.gettyiamages.com

Egypt na vrchole prosperity patrí k najväčšej ukážke ľudskej vynaliezavosti v dejinách ľudstva. Spolu s Rímom sa mohol pýšiť monumentálnymi stavbami, duchaplnosťou obyvateľov, vynaliezavosťou a sofistikovanosťou. Tamojší obyvatelia boli vzdelaní a ich systém im klapal, ako mal. Samozrejme to neznamená, že by sa to tam nerozdeľovalo na viac vrstiev. Hoci mali panovníci okázalé paláce a chrámy, stále sa museli stretávať s problémom zvaným chudoba, ktorý panoval za múrmi týchto stavieb.

Rozdiely boli obrovské, pretože na jednom konci mesta organizoval faraón obrovskú slávnosť s takým množstvom jedla, že sa viac ako polovica musela vyhodiť, zatiaľ čo o kus ďalej sa vychudnuté deti bili o kus chleba. Postavenie sa dalo jednoducho spoznať podľa oblečenia. Ako môžete vidieť z rôznych historických kníh alebo fresiek, na imidž si Egypťania nedali dopustiť. Hoci sa jednalo o nepohodlnú tuniku, ktorá svojmu majiteľovi veľa úľavy neprinášala, aj tak si ju navliekol znova. Bolo to čisto kvôli ukázaniu ostatným, že si taký odev môže dovoliť. Takto to bohužiaľ funguje aj dnes, ale čo narobíme.

Význam make-upu v skorších dobách

Dnes je toto odvetvie jednou z najviac prosperujúcich, pretože si takmer každá z nás na tú tvár ráno niečo dá. A u Indiek to je ešte horšie, pretože tie sa nalíčia, ale na modlenie sa musia zase odlíčiť, takže túto procedúru opakujú niekoľkokrát denne. Predtým to nebolo nutne na zlepšenie vzhľadu, malo to prevažne bojové účely. Až neskôr sa prišlo na to ho užívať ako doplnok. Egypťania sú však svojimi linkami preslávení, jednalo sa však o doplnok alebo bojové maľovky? Nosil to tam v podstate každý, kto nepochádzal priamo z ulice, malo to teda určitý význam. Otázkou je, aký?

Kráľovné a dámy z vyšších kruhov si obliekali šaty až ku členkom, slúžky a prosté ženy z ľudu si vystačili s jednoduchou róbou s dvoma či jedným ramienkom, ktoré nechávali odhalené prsia. Z praktických dôvodov sa dosť nosili i krátke sukne, pretože by sa s dlhými zle pracovalo na poli alebo v domácnosti.

egyptské ženy
egyptské ženy www.gettyimages.com

Väčšina šiat sa šila z ľahkej, takmer priesvitnej ľanovej látky, čo zodpovedalo teplému egyptskému podnebiu. Egypťanky sa chránili skôr pred slnkom ako chladom. Archeologické nálezy dokazujú ako boli náramky a náhrdelníky dôležité pre egyptské ženy. Z korálkov sa dokonca zhotovovali celé šaty. Obliekali sa na nahé telo a dovoliť si ich mohli len tí najbohatší.

Šatami a korálkami však móda zďaleka nekončila. Ešte dôležitejší než oblečenie bol pre nich make-up, ten si dokonca na tvár aplikovali aj muži. Farby pre silné linky okolo očí sa vyrábali z tmavých minerálnych kameňov rozdrvených na prášok a nanášali sa štetcami zhotovenými z dreva, slonoviny či kameňa. Oční linky neboli len módnou záležitosťou. Egypťanom chránili oči pred ostrým slnečným svetlom a pieskom. Červené farbivo k zvýrazneniu tvári a úst sa získavalo z oxidu železa.

papyrus

Muži svoje výsadné postavenie v spoločnosti zdôrazňovali falošným plnofúzom, symbolizoval múdrosť. Boli vyrobené z medi alebo zo zlata a k brade sa pripevňoval pomocou stužky. Dokonca i sochy mali odnímateľné fúzy, aby im kňazi mohli mohli nasadiť rôzne tvarovanú ozdobu brady pre konkrétny obrad. A sochy zakaždým pripomínali iného boha.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané