Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo je nárast úrazov u detí práve v letných mesiacoch?

reklama:

Práve leto je obdobím, kedy dochádza k výraznému navýšeniu počtu úrazov u detí.

Dôvodov je hneď niekoľko. Práve počas leta sa deti venujú mnohým športovým aktivitám.

Je potrebné stále zaisťovať patričný dohľad a pred vykonávaním aktivity dieťa poučiť, nastaviť jasné pravidlá, ktoré je nutné dodržiavať.

Child concussion head injury.jpg

Športovanie vonku

Medzi veľmi časté úrazy patria pády. Jedná sa o pády z bicykla, pri jazde na korčuliach. Vzniku poranenia je možné predísť používaním helmy, chráničov kolien a lakťov. U kolesa treba pred výletom zaistiť jeho dobrý technický stav.

Deti by mali mať dostatok informácií o tom, ako sa pohybovať v okolí bežnej premávky . Pri jazde na bicykli je potrebné dodržiavať predpisy, aj pri prechádzaní cesty je potrebná opatrnosť. Nevyhnutné je časté opakovanie dieťaťu základných informácií, nácvik na dopravnom ihrisku a pod dohľadom v reálnej prevádzke.

Úplne samostatnú kapitolu tvoria skoky do vody. Tu platí to, že dieťa (ani nikto iný) by nemalo skákať do vody, ktorú nepozná. Najprv je potrebné vedieť, aká je v danom mieste hĺbka, či sa tam nevyskytuje väčší prúd vody a ako vyzerá dno. Pri pobyte vo vode by mali byť deti, ktoré ešte bezpečne neplávajú, vybavené nafukovacími pomôckami, ktoré bránia aby sa potopili. Záchranné vesty sú nevyhnutné v prípade, keď sa chcete plaviť na lodi. Tu to platí aj pre osoby, ktoré vedia plávať.

Pri pobyte na záhrade si všímajte tiež toho, či sú z dosahu detí upratané pracovné nástroje – kosák, kosa, sekera. V prírode dávajte pozor, aby deti nekonzumovali rastliny, u ktorých si nemôžete byť istí tým, že nie sú jedovaté.

Human healthcare and medicine concept - little child boy with pl

Úrazy doma

V lete sa však zvyšuje aj počet úrazov, ktoré sa odohrajú doma. To môže byť dané najmä dobou školských prázdnin, kedy sa dieťa môže doma častejšie pohybovať bez dozoru dospelej osoby. Opatrnosť je potrebné najmä pri manipulácii s domácimi spotrebičmi. Mimo dosahu detí by mali byť čistiace prostriedky, lieky a všetko, čím by si mohli ublížiť.

Môže sa tiež stať, že síce váš domov je na pobyt detí adekvátne prispôsobený, avšak rovnaká starostlivosť o bezpečnosť nemusí prebiehať v čase vašich známych, kde sa dieťa cez deň zdržiava, alebo napríklad u starých rodičov.

Zvýšená únava

Veľkým rizikom je únava detí. Ak sú zapálené do určitej činnosti, ako je skákanie do vody, dlhú dobu si únavu nepripúšťa. Postupne však dochádza k úbytku pozornosti, už sa tak nesústredí a k úrazu potom môže dôjsť veľmi ľahko. Zároveň sa objavuje nižšia schopnosť koordinácie pohybov, horší odhad výšky a vzdialenosti a potom si neuvedomuje možné riziká.. Na vzniku únavy sa môže podpísať aj voľnejší večerný režim detí počas leta. Často práve v čase dovoleniek spia deti menej a ich spánok nemusí byť tak kvalitný.

Aj dospelí robia chyby

Väčšinou sa rodičia venujú svojej zábave s priateľmi alebo príbuznými, grilovaniu alebo inej aktivite a dieťa nechajú užívať si čas podľa svojich predstáv . Ak sa však dieťa v tejto dobe venuje niektorému športu, je potrebné dbať stále na jeho bezpečnosť. Je nutné na ne dohliadať v prípade, že sa strieka v bazéne alebo skáče na trampolíne. Práve tu môže ľahko dôjsť k úrazu – a to aj vtedy, keď sa nejedná o hlboký bazén alebo nijako veľkú trampolínu. Zvlášť neopatrná je potom konzumácia alkoholu rodičov, ktorí môžu mať následne menší prehľad o činnosti svojich ratolestí.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 30. mája 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.