Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo máme obočie? Z iného dôvodu, než si možno myslíte

reklama:
obočie
obočiewww.gettyimages.com

Všetci vieme, na čo nám slúžia oči. Prečo ale máme obočie, je stále otázkou dohad. Väčšina dnešných žien pozerá na obočie z estetického hľadiska. Pôvodnou úlohou obočia je však niečo iné ako orámovať tvár a podčiarknuť jeho celkovú krásu. Čo teda?

Obočie chráni naše oči pred nečistotami a vlhkosťou

Z pohľadu evolúcie je hlavná úloha obočia veľmi diskutabilná. Vedci si kladú otázku, prečo máme obočie, už stovky rokov. O význame obočia sa dokonca rozdelili do dvoch skupín. V prvom prípade sa vedci domnievajú, že obočie v minulosti našich predkov chránilo pred tým, aby im do očí vnikli nečistoty, pot či dážď. Obočie im tak malo zaručiť, aby lepšie videli za akejkoľvek situácie a za akéhokoľvek počasia, čo im veľmi uľahčovalo lov a navigáciu v teréne. Aj v súčasnej dobe chráni obočie naše oči pred nečistotami, prachom, potom alebo napríklad snehom. Vedci teda poukazujú na to, že obočie je ako ochranný filter, ktorý predchádza tomu, aby do očí vnikli drobné čiastočky alebo vlhkosť.

Pomocou obočia vyjadrujeme emócie

Druhá vedecká teória hovorí o tom, že obočie má človek primárne na to, aby jeho prostredníctvom vyjadroval svoje emócie. Obočie je totiž veľmi dôležitou súčasťou neverbálnej komunikácie. Spolu s očami dokážeme jeho prostredníctvom bez slov vyjadriť celý rad výrazov. Ide napríklad o zamračenie, údiv, zvedavosť, zmätenosť alebo radosť.

Obočie určuje našu identitu

Dokážete si predstaviť, ako by ste vyzerali, keby ste si oholili obočie? Pre väčšinu z nás je to nemysliteľné. Obočie totiž máme podľa vedcov aj preto, aby vyjadrovalo našu identitu. Pokiaľ naopak chýba obočie druhým ľuďom, naruší to schopnosť nášho mozgu rozpoznávať tváre.

Túto skutočnosť dokazuje aj výskum behaviorálnych neurovedcov z Massachusetts Institute of Technology. Zistili totiž, že ľudia zapojení do výskumu rozpoznali tvár celebrít lepšie vtedy, keď im na fotke chýbali oči. Pokiaľ celebritám na fotkách chýbalo obočie, mali ľudia s ich identifikáciou oveľa väčší problém.

Obočie môže byť naším hlavným poznávacím znamením

Zvlášť dnešné ženy dbajú na to, aby ich obočie pôsobilo upraveným dojmom. V každom prípade tvar a šírka obočia definuje náš vzhľad a môže sa stať aj naším poznávacím znamením.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 16. marca 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.