Prečo je dobré piť obyčajnú vodu?

Zdieľať
Fb.jpg

Bolí vás často hlava, ste unavení a máte neodolateľné chute? Možno málo pijete. Správny pitný režim urýchľuje metabolizmus, dodáva pocit sýtosti a odplavuje odpadové látky z tela von.

Dehydratácia, únava a toxíny sa v našom tele hromadia, ak ho dostatočne nezavlažujeme. Neokysličená krv, ospalosť a bolesť hlavy alebo kĺbov – za to všetko môže púhy nedostatok tekutín. Ako teda voda pôsobí blahodárne na náš organizmus?

Okysličuje krv

Ľudské telo je zhruba z 60 percent tvorené vodou, ktorá telom nonstop cirkuluje. Potrebuje ju na správne fungovanie a tiež ju vylučuje. V dobre zavodnenia organizmu je krv viac okysličená a telo potom lepšie zvláda všetky svoje funkcie a tiež ľahšie premieňa tuky na energiu.

Hydratuje telo

Vďaka procesom, ktoré sa v tele odohrávajú, prichádza denne organizmus o vodu. Cez polovicu vody sa z tela vylúči pľúcami a kožou, zvyšok močom a stolicou. Preto je nevyhnutné tekutinu neustále dopĺňať. A to nie až vo chvíli, keď už máme pocit smädu, to už sme dehydrovaní. Dehydratácia je nebezpečná hlavne u seniorov, ktorí si vďaka pribúdajúcemu veku často neuvedomujú smäd. Nie je preto nezvyčajné, že práve preto skolabujú. Pozor však na opačný extrém – príliš veľa tekutín by naopak zaťažovalo váš organizmus.

Čistí organizmus

Dlhodobá dehydratácia alebo nedostatok príjmu tekutín môže mať vplyv na rozvoj najrôznejších civilizačných chorôb. Je to preto, že sa v tele neustále hromadia toxíny, ktoré odchádzajú práve vďaka vode. Dostatočným množstvo vody zabezpečíme ich odplaveniu.

Uľahčuje trávenie

Všetky bielkoviny, sacharidy, tuky aj potrebné vitamíny sa dostanú, kam majú, len vďaka dostatku vody. Voda navyše tieto látky rozpúšťa a ovplyvňuje metabolizmus, čo uľahčuje aj trávenie.

Posilňuje imunitu

Obyčajná voda prináša do tela aj rad stopových prvkov a minerálnych látok a funguje ako chladiaca kvapalina, ktorá bráni prehriatiu organizmu. Väčšina imunitného systému je uložená v tráviacej sústave, ktorú práve dostatok vody priebežne čistí od odpadových látok. Ak teda málo pijeme, nemá ich telo ako odvádzať a zvyšuje sa pravdepodobnosť vzniku rôznych zápalov a infekčných chorôb.

Koľko vody vypiť?

Koľko by sme mali za deň vypiť, závisí od veku, telesnej hmotnosti, od teploty a vlhkosti vonkajšieho prostredia, spôsobu stravovania, fyzickej aktivite a tiež na našom aktuálnom zdravotnom stave. U žien zohráva navyše úlohu v pitnom režime i menštruácie. Z výživového hľadiska sa však odporúča vypiť v priemere 2 až 2,5 litra tekutín denne. Pitný režim je možné vypočítať aj v kalóriách, na každých 1000 kcal (4100 kJ) je vhodné vypiť 1 liter tekutín denne.

Kalkulačka pitného režimu

Svoju váhu vynásobte koeficientom 0,035 a výsledok vám ukáže vašu odporúčanú dennú dávku tekutín v litroch. Ak máte nadváhu, pripočítajte za každých 11 kg navyše k odporúčanému množstvo tekutín 0,25 litra.
Príklad: 65 kg x 0,035 = 2,275 litra tekutín denne

Pitný režim počas dňa

Pretože počas noci sa naše telo pozvoľna dehydratuje, prvý, po čom by sme mali ráno siahnuť, je nápoj. Ideálne je voda s kvapkou citróna, na raňajky potom čaj alebo riedený džús s vodou. V priebehu dňa by sme mali piť priebežne v menších dávkach s ohľadom na naše obličky, ktoré za jednu hodinu spracujú 300 až 350 ml vody.

V prípade, že vypijeme naraz viac ako jeden hrnček tekutín, obličky vodu nezvládnu spracovať a močom tak odídu dôležité živiny z tela von. Medzi 17. a 19. hodinou sú obličky energeticky na vrchole svojej funkcie, potom už pracujú pomaly. Preto by sme večer už nemali veľa piť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané