Prečo hnijú paradajky na kríkoch

Zdieľať
Prečo hnijú paradajky na kríkoch
Prečo hnijú paradajky na kríkoch Foto: www.gettyimages.com

Jeden z bežných problémov, súvisiace s paradajkami – Tento trúchnivenie, ovplyvňujúce ovocie. Môže zničiť celú úrodu nielen tohtoročného, ale aj budúceho: ničivé spory spadnú do zeme a infikujú ju. Pokúsme sa zistiť, prečo paradajky hnijú na kríkoch, ako liečiť túto chorobu.

Čo robiť, keď paradajky hnijú na kríku

Hniloba je spravidla spôsobená chorobami, ako je pleseň, raná pleseň, mokrá alebo hniloba a rôzne bakteriózy. Takmer všetky postihujú iba plody, ale u niektorých ochorejú listy a stonky. Huba vstupuje do rastlín z kontaminovanej pôdy a je taktiež prenášaná vetrom z chorých kríkov. Paradajky imunokompromitované rýchlejšie ochorejú, čo je uľahčené nedostatkom vápnika a draslíka a tiež porušením poľnohospodárskej technológie.

Hnijúce paradajky v otvorenom poli

Tak, prečo paradajky hnijú v otvorenom teréne? Hlavnou pohromou paradajok je pleseň. Ochorenie sa prejavuje vo forme tmavých škvŕn na listoch a plodoch. Spočiatku sa na spodnej časti paradajky objaví tmavo hnedá škvrna, ktorá sa postupom času zväčšuje a zväčšuje. Potom sčernie, to už signalizuje, že paradajka hnije zvnútra. Rozvoj tohto hubového ochorenia prispieva k vysokej vlhkosti, daždivým, chladným letom.

Horúce počasie môže zastaviť vývoj ochorenia, ale pri prvom príznaku treba naliehavo konať. Včasné chemické ošetrenie kríkov zabráni šíreniu choroby. Vzhľadom na to, že vo väčšine prípadov sú spory plesne, ošetrenie pôdy fungicídmi pred výsadbou ochráni vaše paradajky pred touto chorobou.

Hnijúce paradajky v skleníku

Najčastejšie paradajky v skleníkových podmienkach sú náchylné k hnilobe kvetov, to je ďalší dôvod, prečo paradajky hnijú na kríkoch. Na zelených paradajkách sa objavujú hnedé škvrny, ktoré pribúdajú s rastom ovocia. Mäso pod šupkou zmäkne a hnije. Vo väčšine prípadov plody opadávajú z vetiev ešte pred dozretím. Nejedná sa o infekčné ochorenie, príčinou jeho výskytu je nepravidelná zálievka a horúce počasie. Ak prídete do skleníka raz týždenne a kríky hojne zalievate vodou, je pravdepodobnosť, že kríky touto chorobou zasiahnete, pomerne vysoká. Ďalším dôvodom je kyslá alebo zasolená pôda, nedostatok vápnika a nadbytok dusíka.

Ďalším dôvodom, prečo zelené paradajky hnijú, je alternarióza. Pôvodcom tohto ochorenia je termofil, pohodlná teplota pre jeho životnú aktivitu je +25…30 stupňov, takže je najtypickejšia pre južné oblasti. Ale v sparnom lete sa táto choroba objavuje aj v našich zemepisných šírkach a výdatna rosa a dážď k tomu veľa prispievajú. Na zelených plodoch sa objavujú tmavo hnedé škvrny, obvykle v blízkosti stopky. Pri vysokej vlhkosti vyzerajú paradajky navonok ako zamat, jedná sa o nálet zo spór. Škvrny sa objavujú aj na spodných listoch. Rozšírenie po celej ploche listu spôsobí jeho smrť.

hniloba
Prečo paradajky hnijú na kríkoch Foto: www.freepik.com

Bakteriózy

Bakteriálna nekróza. Druhým názvom je dutosť paradajok alebo nekróza jadra stonky. Nezrelé zelené plody sú pokryté belavou sieťkou, na zrelých sa v blízkosti stopky objavujú 2 hnedé krúžky a vo vnútri paradajok je zakalená tekutina. Paradajky opadávajú z kríkov aj pri ľahkom dotyku. Listy, počnúc hornou časťou stonky, blednú bez toho, aby zmenili farbu. Vlhké hnedé škvrny sú viditeľné na stonke paradajok vo výške 15-20 cm od zeme. Potom stonka praská, vyteká z neho hlien.

Paradajky rastúce ako v skleníku, tak na otvorenej pôde sú náchylné k čiernej škvrnitosti. Najmenšie tmavo zelené škvrny na listoch signalizujú nástup ochorenia. Postupom času rastú v priemere, potom stmavnú. Na plodoch sú škvrny spočiatku lesklé, s konvexným povrchom, navonok potom pripomínajú chrastavitosť. Daždivé teplé počasie prispieva k rýchlemu šíreniu choroby, baktérie sú prúdením vzduchu a dažďovými kvapkami zanášané do zdravých kríkov.

Hnijúce paradajky, ako spracovať ker?

Aby sa zabránilo plesni, niekoľko týždňov po výsadbe sú ošetrené trichodermínom. Dáva dobrý výsledok ošetrenia kríkov kvapalinou Bordeaux. Ak nie ste zástancami chémie, môžete použiť cesnakový nálev, ktorý sa pripraví z 10 litrov vody, 1,5 hrnčeka cesnaku a 1,5 gramu manganistanu draselného.Aby rastliny neboli napadnuté hubovými chorobami, kríky paradajok zalievame roztokom obsahujúci jód (40 kvapiek) vápenatý (30 g) a vodu (10 litrov). Na každú rastlinu sa použije 0,5 litra roztoku. Paralelne sa vykonáva hnojenie fosforečnými a draselnými hnojivami.

Na zvýšenie imunity v období pučania a začiatku kvitnutia, postrek imunomodulátory (Epin-extra). Čo ale robiť, keď paradajky hnijú a vy objavíte prvotné príznaky poškodenia phytophthora? V tomto prípade sú kríky postriekané kvapalinou Bordeaux (1%), Oxyhom (2 tablety na 10 litrov vody), oxychloridom meďnatým (40 gramov na 10 litrov vody). Všetky prípravky, okrem tekutiny Bordeaux, možno použiť najneskôr 3 týždne pred zberom. Nastriekajte ráno po zaschnutí rosy. Skleník sa po procedúre vetrá. Aby sa zabránilo závislosti patogénnej mikroflóry na drogách, sú každý rok menené.

Na liečbu alternariózy sa používajú rovnaké prostriedky ako pri neskorej plesni. Na prevenciu ochorení sa odporúča pestovať odrody odolné voči chorobám: Novičok, Zemlyak, Lana, Gruntovej Gribovsky 1180, Novinka Pridnestrovie a ďalšie. Pri zistení hniloby vrcholu sa kríky 3-4krát postriekajú 0,4% roztokom dusičnanu vápenatého alebo chloridu vápenatého. Interval medzi postrekmi je minimálne 5-7 dní. Za 10 štvorcových m. plocha vyžaduje 0,5 litra rozt. Odporúčané odrody: Alpatyeva 905a, Zvezdochka, Lakomka, Gusar, Moravský zázrak, Volgograd 5/95, Rychansky.

S bakteriózami vykonajte postrek Kartocidom v pomere 50 g. na 10 litrov vody; Oxyhom v dávke 2 tablety na 10 litrov vody. Spracovanie sa vykonáva najneskôr 20 dní pred zberom paradajok na otvorenom poli; 4 dni v skleníkoch. Aby sa zabránilo infekcii cez pôdu novej výsadby, po zbere sú odstránené všetky vrcholy a ďalšie rastlinné zvyšky.

Zdroj: zkustojinak.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané