Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo chodia Američania v dome v topánkach? Dôvod vás prekvapí

reklama:
topánky
topánkywww.freepik.com

V každom americkom filme alebo seriáli vidíte Američanov, ktorí idú z ulice priamo do svojho bytu alebo domu v topánkach, v ktorých chodili vonku a nedávajú si ich dole pri dverách ako my v Európe. V teniskách alebo lodičkách chodia nielen von, ale aj po vlastnej kuchyni a obývacej izbe. Dokonca si v topánkach sadajú aj na pohovku a vyzerá to, že si topánky dávajú dole len do sprchy a do postele. Určite vás už niekedy napadlo, že musí existovať dôvod, prečo to robia a my nie.

Nám, obyvateľom iných krajín, sa tento zvyk môže zdať veľmi podivný. Všetci vieme, že si zvonku prinášame domov mnoho špiny, kamienkov a baktérií. Pravdepodobne u nás nenájdete človeka, ktorý by chodil po dome v topánkach. V skutočnosti tento zvyk nie je tak výnimočný. Okrem amerických domácností sa s tým môžete stretnúť aj vo Veľkej Británii, Austrálii, Nemecku, Taliansku alebo na Novom Zélande. Každá krajina má iné zvyky a tento patrí medzi tie, ktoré si všimnete na prvý pohľad.

Nosíte doma topánky?

V každej krajine sú úplne odlišné zvyky, ktoré sú pre miestnych obyvateľov úplnou samozrejmosťou. Ostatným ľuďom však môžu pripadať veľmi podivné. Američania idú v topánkach až do kuchyne, zatiaľ čo my si dávame dole topánky pred alebo tesne za vchodovými dverami. V Japonsku majú dokonca vyvýšené miesto, ktoré je určené na odloženie topánok. Pre Japoncov je úplne nemysliteľné, že by niekto šiel v topánkach ďalej ako za dvere a nedal si ich na určenom mieste. Porušenie tohto pravidla by znamenalo obrovskú urážku ich cti aj domácnosti.

Ďalšou zaujímavosťou Japonska je fakt, že sa s prezuvkami môžete stretnúť dokonca aj v niektorých reštauráciách alebo pri toalete. Ide o špeciálnu obuv, ktorú by ste mali nosiť na určitom mieste. Hygiena je pre nich veľmi dôležitá. Môže sa to zdať až drobnou posadnutosťou, ale Česi nie sú ďaleko za nimi. Štáty, ktoré sú na tom podobne ako my, sú aj Maďarsko, Slovensko, Rakúsko alebo nejaké časti Nemecka. V Európe je pomerne bežné, že doma nechodíme vo vonkajšej obuvi. Pozrime sa, prečo by ste sa doma mali prezúvať a prečo to Američania nerobia

Zvláštny zvyk

Môžete si myslieť, že sa jedná len o maniere veľkých filmových hviezd, ktoré majú na upratovanie svojich ľudí a nezaujíma ich, koľko špiny si domov prinesú na topánkach. Pravdou je, že sa jedná o rozšírený americký zvyk, ktorý je bežný pre väčšinu domácností. Američania sa dokonca nevyzúvajú ani na návštevách. Predpokladajú, že obuť si domáce papuče niekoho iného, ​​je vysoko nehygienické. Dôvodov, prečo sa tento zvyk v Amerike aj ďalších mestách uchytil, je hneď niekoľko.

Prečo doma nenosíme rovnaké topánky ako vonku? Dôvodov je mnoho

Už v detstve nás rodičia učili, aby sme doma nosili prezuvky. Možno vás nikdy ani nenapadlo, prečo by ste to mali robiť. Jednoducho ide o niečo, na čo sme zvyknutí a robia to všetci v našom okolí. To je samozrejme pravda, ale má to aj veľmi praktické dôvody. Vonku na zemi nájdete mnoho baktérií, škodlivých mikroorganizmov, vtáčí trus aj psie exkrementy, žuvačky, prach, peľ a mnoho ďalšieho. Predstavte si, že by ste si všetky tieto nečistoty prinášali každý deň domov.

Neporiadok doma nechce mať nikto z nás. Bohužiaľ na topánkach si domov prinášame baktérie, ktoré môžu byť veľmi nebezpečné pre naše zdravie. Zamyslite sa sami, či chcete mať doma skutočne všetok neporiadok, do ktorého ste šliapli vonku. Môžete svoju domácnosť neustále upratovať, ale v prípade kobercov by to bolo veľmi náročné. Väčšina z nás si uvedomuje, že nechce mať doma špinu z vonku. Prečo na to Američania nemyslia a chodia po celom dome neustále v topánkach?

Prečo sa Američania doma nezúvajú?

Jedným z dôvodov, prečo mnoho ľudí nepovažuje za potrebné si po príchode domov zložiť topánky, je cestovanie. Americké mestá nie sú práve miestom, kde by ste vyrazili na prechádzku alebo mali prácu hneď za rohom. Z tohto dôvodu sa väčšina ľudí presúva osobnými autami alebo taxíkmi. Vďaka tomu nemajú ani príležitosť si topánky príliš zašpiniť. Pešo chodí veľmi málo ľudí, ale ani tí nemajú príliš veľa príležitostí, kde si topánky zašpiniť. Tým sa dostávame k ďalšiemu dôvodu.

Druhým dôvodom, prečo sa nikto v Amerike neprezúva, je veľmi zaujímavý. Chodníky, cesty aj diaľnice v Amerike sa umývajú raz až trikrát mesačne vodou zmiešanou s ekologickými čistiaceho prostriedkami. Vďaka tomu sú ich chodníky a cesty oveľa čistejšie ako naše. Môžu si bezstarostne jazdiť a chodiť po uliciach bez toho, aby sa museli obávať, že si prinesú domov obrovské množstvo špiny, s ktorým by sa potom museli stretávať vo svojom domove.

Bezúdržbová domácnosť je samozrejmosťou

V Čechách aj ďalších krajinách v našom okolí je úplne normálne, že majú ľudia doma koberce. Milujeme ich mäkkosť a príjemný vzhľad, ktorý dopĺňa naše domovy. V Amerike obvykle nič také nenájdete. Zakladajú si na podlahe, ktorá je veľmi nenáročná na údržbu. Dlažba alebo drevená podlaha je pre nich najlepšou možnosťou, pretože tieto povrchy môžete veľmi jednoducho a rýchlo upratať. Nie je zložité ich každý deň stiahnuť handrou alebo vypustiť do práce automatický vysávač.

Po opotrebení nemajú problém podlahu jednoducho vymeniť a pokračovať s nosením topánok v interiéri. Akonáhle niekto býva vo vlastnom byte alebo dome, bolo by pre nich veľmi otravné sa neustále vyzúvať a obúvať. A čo robiť, keď si donesú domov nejaký prach a špinu? Jednoducho to upracú inokedy spoločne s upratovaním celej domácnosti. Vďaka ich jednoduchej voľbe materiálu pre podlahu to ide veľmi ľahko. Navyše mnoho domácností využíva automatické vysávače, pričom niektoré z nich dokážu aj vytierať. Dokážu sa vďaka tomu postarať o čistotu domácnosti veľmi jednoducho a rýchlo.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 13. mája 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.