Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo ázijské národy používajú na jedenie paličky? Skutočný dôvod vás pravdepodobne prekvapí

reklama:
paličky
paličkywww.gettyimages.com

Zamysleli ste sa vôbec niekedy nad tým, prečo ázijské národy používajú na jedenie paličky? Spomeniete si na to, keď ste prvýkrát vyskúšali jesť s paličkami? Stavíme sa, že to bola úplná katastrofa. Časom si však každý držanie paličiek osvojí a naučí sa s nimi jesť. Lenže zaujímalo vás niekedy, prečo vlastne ázijské národy jedia s paličkami? Prečo my používame normálne vidličky, nože, lyžičky, zatiaľ čo Aziati používajú tieto paličky?

Dnes sme zvyknutí na to, že akonáhle ideme do ázijskej reštaurácie, dostaneme väčšinou namiesto príboru paličky. Kto s nimi nevie, má samozrejme možnosť použiť obyčajný príbor, na ktorý je každý z nás zvyknutý. Človek, ktorý prvýkrát použije paličky, si najskôr musí hovoriť, ako s nimi vôbec niekto dokáže jesť a prečo vlastne nepoužije normálny príbor. Vynájdenie týchto  paličiek sa datuje do roku 2000 p.n.l.

Paličky sa začali prvýkrát používať v roku 2000 p.n.l. Boli používané na vyberanie menších potravín z hlbších hrncov. Neskôr, v roku 400 p.n.l začali ľudia používať paličky na konzumáciu každého jedla (okrem tých tekutých). Počas tejto doby boli suroviny veľmi vzácne a tak kuchári varili naozaj malé porcie, aby sa potraviny varili čo najrýchlejšie a šetrili tak drevo, ktoré sa používalo na oheň, na ktorom bolo jedlo varené. Táto nová metóda jedenia zariadila, aby sa nože v ázijských krajinách začali javiť ako zastarané, a tak Aziati začali jesť svoje jedlá paličkami.

Navyše filozof Confucius tvrdil, že nože by sa vôbec nemali pri jedle nachádzať na stole. Tvrdil, že nože sú nebezpečné. Nakoniec sa tak v Číne, ale aj ďalších ázijských krajinách stalo zvykom rozdeľovať jedlo na menšie kúsky a jesť ich pomocou paličiek.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 3. novembra 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.