Opakované kýchanie, nádcha a kašeľ, problémy s dýchaním, uslzené oči a rôzne vyrážky.
Tak takto u niekoho začína práve na jar..Prečítajte si pár overených tipov, ako zmierniť alergiu!
Pôst so žihľavou
Sedemdňová kúra spočíva v tom, že prvý deň jete a v rôznych formách pijete iba čerstvú zeleninu, a to pokojne aj varenú, dusenú alebo pečenú. Nasledujúcich šesť dní ale nesmiete jesť žiadne živočíšne bielkoviny, ale pomôcť vám môže kokteil zo žihľavy.
Do mixéra vhoďte jednu mrkvu, ¼ červenej surovej repy a kúsok zeleru. Prilejte k zelenine 0,2 l vody a 0,1 l kokosovej vody a pridajte hrsť žihľavy. Rozmixujte a popíjajte.
Žihľava je výborná nielen proti jarnej alergii na peľ, ale rýchlo zaberá aj na sennú nádchu. Môžete si z nej pripraviť aj čaj.
Na svrbenie kože a na oči obklady
Alergiu často sprevádza aj pálenie a svrbenie očí, ktoré môže nakoniec vyústiť až v dočasné zhoršenie zraku.To vyriešia obklady. Ľahšie pálenie a svrbenie vyrieši odvar z púčikov rôznych bylín. Ideálne sú čučoriedky, svetlík, repík, tinktúra z schizandry čínskej alebo rimbaba obyčajná.
Na obklady môžete používať ako čerstvé, tak aj sušené bylinky. Zakaždým sa však obklad pripravuje inak. Ak si chcete pripraviť obklad z čerstvých liečiviek, najskôr ich ľahko rozklepte na doske paličkou na mäso.
Akonáhle budú byliny dostatočne nadrtené, môžete suchý obklad priložiť na oči alebo na vyrážku.
Studený aj teplý výluh
Ak máte po ruke skôr sušené bylinky, potom postupujte nasledovne. Byliny vložte do bavlnej vreckovky alebo inej bavlnenej látky a sparte horúcou vodou. Následne látku vyžmýkajte a priložte si ju na ekzém či na slziace oči.
Pretože sú však oči veľmi citlivé, dbajte na to, aby látka nebola vriaca. Nemala by byť ale ani úplne vychladnutá. Na podráždené oči tiež občas stačí len obyčajný výluh z harmančeka. Alebo tiež studená voda, do ktorej namočíte kus látky, a zase priložíte na oči.
Pestrec na nádchu aj astmu
Táto liečivka je zázrak medzi bylinkami, ale je – aj čo sa týka jarných alergií – skutočný poklad. Na alergie ju užíva už niekoľko generácií. Pestrec mariánsky je údajne najlepším rastlinným liekom na pečeň, ale aj na sennú nádchu, žihľavku alebo na astmu. Hotovú tinktúru z pestreca mariánskeho zakúpite v každej lekárni alebo na internete.
Ak by ste si ale radi pripravili čaj, potom si ho radšej vyrobte sami. Ako? Je to jednoduché, potrebujete 1 čajovú lyžičku roztlčených semien pestreca, ktorú zalejete pol litrom vlažnej vody a privediete do varu.
Varte päť minút a pridajte do odvaru 1 lyžičku sušené púpavy, 1 lyžičku vňate repíka a 1 lyžičku vňate ľubovníka. Odvar odstavte z platne a nechajte v ňom bylinky ešte 20 minút lúhovať. Čaj preceďte a pite dvakrát denne pol hodiny pred jedlom.
Bylinné kúpele
Aj kúpele sú ideálnou formou, ako potlačiť príznaky alergií. Stačí vedieť, po ktorých bylinkách siahnuť. Tie správne liečivky totiž zmierňujú vyrážky, regenerujú dýchacie cesty a tiež posilňujú celkovú imunitu.
Ak sa vám alergia prejavuje práve ekzémom, pomôže vám pýr, lopúch, nechtík, eukalyptus, kapucínka či kostihoj. Ak máte dýchacie problémy, stavte na čierny bez, pamajorán, smrekovec, skorocel, divozel
Extra tip na kúpeľ: 50-100 g sušenej byliny alebo zmesi zalejte tromi litrami vody a priveďte všetko k varu. Varte ešte desať až pätnásť minút. Potom odvar vylúhujte a zvyšnú vodu prilejte do kúpeľa.
Vo vani by ste si mali pobudnúť minimálne pätnásť minút, ale nikdy nie dlhšie ako pol hodiny. Tiež dbajte na to, aby kúpeľ nebola príliš horúca.