Prečítajte si 7 mýtov o mlieku

Zdieľať
Mlieko
Mlieko má optimálne zloženie živín skombinovaných tak, že ich organizmus dokáže čo najlepšie využiť. To je fakt. Kvasené mliečne produkty navyše obsahujú mikroorganizmy pozitívne ovplyvňujúce črevnú mikroflóru a slizničnú imunitu.
Mlieko
https://www.gettyimages.com/
O mlieku ale kolujú rôzne informácie.
Sú pravdivé alebo nie?

Nie je vhodné pre dospelého človeka

U väčšiny ľudí  zabezpečuje enzým laktáza rozkladanie cukru i laktózy. Intolerancia laktózy alebo alergia na niektoré mliečne bielkoviny sa vyskytuje asi u dvoch percent Európanov.

Nie je teda pravda, že v dospelosti stráca ľudská populácia všeobecne schopnosť tráviť laktózu a tá v tráviacom trakte kvasí a spôsobuje zdravotné problémy.

Ľudia s alergiou na laktózu alebo mliečnu bielkovinu môžu piť kozie mlieko

Zloženie kozieho mlieka je veľmi podobné kravskému. Obsah laktózy je len o 0,3 percenta nižšia, čo nemôže mať vplyv na lepšiu stráviteľnosť u ľudí s alergickými reakciami na laktózu. Rozdiel je len v zložení mliečneho tuku. Obsahuje viac nenasýtených mastných kyselín linolovej a linolénovej, ktoré pôsobia proti ateroskleróze.

Priamo od kráv je najzdravšie

Čerstvo nadojené mlieko môže, ale nemusí obsahovať množstvo mikroorganizmov. Pravda je, že pre niektoré tradičné receptúry syrov vyrábaných mimo SR sa používa výhradne mlieko nepasterizované. Ale pravda tiež je, že ošetrením pasterizáciou sa ničia všetky choroboplodné zárodky a plynotvorné baktérie skupiny coli-aerogenes.

Pre využitie zastudena je teda ideálne mlieko označované ako čerstvé čiže po šetrné pasterizácii zahriatím na 85 ° C. Jeho nutričné ​​i biologické vlastnosti sa nelíšia od mlieka nepasterizovaného.

Zahlieňuje

Nie je potreba piť mlieko kvôli obsahu vápnika. Toto tvrdenie zrejme vzniklo z nepochopenia tradičnej čínskej medicíny, podľa ktorej sa mlieko a mliečne výrobky radia k potravinám studeného, ​​vlhkého charakteru a neodporúčajú sa konzumovať pri oslabenej imunite a v chladnom období. Neznamená to však, že tvoria hlien. Pravda je, že sa na sliznicu pri jeho konzumácii vytvára emulzia tuku a vody. Tá sa ale po krátkej dobe rozloží na základné živiny. Predtým sa pre túto vlastnosť dokonca odporúčalo piť mlieko pri zápaloch tráviaceho traktu.

Vápnik síce obsahujú aj iné potraviny, ale polotučné mlieko, jogurt aj tvaroh sú ako jeho zdroj najvhodnejšie. Neobsahujú totiž látky, ktoré viažu vápnik do nevstrebateľnej formy. Naopak vďaka laktóze a aminokyselinám, ktoré zvyšujú vstrebateľnosť, ho telo využije v ideálnej skladbe.

Nie všetky jogurty obsahujú živé kultúry

Jogurt sa vyrábal za použitia jogurtových kultúr. Definícia jogurtu je dokonca zakotvená v legislatíve, ktorá vo výrobku vyžaduje presné množstvo mikroflóry povolenej na konci dátumu trvanlivosti. Ak sa na našom trhu objaví výrobok s dlhou trvanlivosťou tepelne ošetrený po prekysaní, nesmie byť označený ako jogurt.

Obsahuje škodlivý cholesterol

Toto tvrdenie rozhodne neobstojí. Zdravotné štúdie dokázali, že nízkotučné mlieka a kyslomliečne výrobky hladinu cholesterolu v krvi skôr znižujú, pretože ho viaže povrch mikrobiálnych mliečnych kultúr a bunky ho potom vylučujú v črevách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané