Pre koho sú rajčiny skrytou hrozbou? Tieto zdravotné problémy môžu vyžadovať ich obmedzenie

Zdieľať
rajčiny
rajčiny Foto: depositphotos.com

Rajčiny sú známe pre svoje bohaté nutričné zloženie a chuť, ktorá dodáva jedlám výraznú arómu. Okrem toho, že sú výborným zdrojom vitamínov a minerálov, poskytujú aj množstvo antioxidantov. Napriek tomu však existujú zdravotné podmienky, pri ktorých by konzumácia rajčín mohla viac uškodiť ako pomôcť. Pre koho môžu byť rizikom a aké dôvody by mohli viesť k ich vylúčeniu z jedálnička?

Rajčiny – cenný zdroj vitamínov, no nie pre každého

Rajčiny sú často oslavované ako jedna z najvýživnejších zelenín. Obsahujú komplex vitamínov skupiny B, ale aj vitamíny A, C, D, E a K, ktoré prispievajú k zdravej imunite, pokožke či kostiam. V tejto červenej zelenine tiež nájdeme kyselinu listovú, fosfor, mangán, zinok, vápnik a cenné karotenoidy s antioxidačnými účinkami. Rajčiny sú navyše nízkokalorické a s minimálnym obsahom tuku, čo z nich robí častú voľbu pri redukčných diétach. Ich nízky glykemický index je vhodný aj pre diabetikov. Napriek týmto benefitom však môžu byť pre určité skupiny obyvateľstva nevhodné, ba dokonca škodlivé.

Alergické reakcie

Niektorí ľudia môžu trpieť alergiou na rajčiny, čo sa prejavuje napríklad svrbením, začervenaním pokožky, vyrážkami, opuchmi alebo dýchacími problémami. Alergici často pociťujú aj tráviace ťažkosti po konzumácii rajčín, preto je pre nich lepšie túto zeleninu úplne vylúčiť.

Syndróm dráždivého čreva (IBS)

Pre osoby so syndrómom dráždivého čreva môžu rajčiny spôsobiť nepríjemné symptómy ako nadúvanie, bolesti brucha a nepravidelné vyprázdňovanie. Obsahujú vlákninu a fruktózu, ktoré dráždia tráviaci systém u ľudí s IBS. Preto je vhodné obmedziť ich príjem alebo sa im úplne vyhnúť.

Chronické zápaly čriev

Rajčiny môžu zhoršiť príznaky pri zápalových ochoreniach čriev, ako sú Crohnova choroba či ulcerózna kolitída. Ich konzumácia môže vyvolať podráždenie sliznice čriev, čo môže viesť k bolestiam a ďalším zápalovým prejavom. Ak trpíte týmto typom ochorenia, lekári často odporúčajú vyhýbať sa potravinám, ktoré by mohli dráždiť tráviaci trakt, a rajčiny patria medzi ne.

Reflux a pálenie záhy

Rajčiny sú prirodzene kyslé, čo z nich robí nevhodnú potravinu pre ľudí s refluxom alebo pálením záhy. Pri týchto problémoch žalúdočná kyselina preniká späť do pažeráka, čo spôsobuje nepríjemné pálenie. Kyslé potraviny, ako rajčiny, môžu tento stav zhoršiť a spôsobiť ďalšie podráždenie. Preto je rozumné konzumáciu rajčín minimalizovať alebo ich celkom vynechať, ak máte sklony k týmto ťažkostiam.

Vedľajšie účinky paradajok, keď ich konzumujete vo väčšej miere.

Histamínová intolerancia

Ľudia s histamínovou intoleranciou často reagujú na potraviny s vyšším obsahom histamínu, medzi ktoré rajčiny patria. Telo nedokáže histamín správne odbúravať, čo vedie k príznakom ako bolesti hlavy, svrbenie kože, upchatý nos a rôzne tráviace ťažkosti. Ak máte tendenciu k týmto reakciám, je vhodné sledovať svoju stravu a vyhýbať sa rajčinám.

Riziko tvorby obličkových kameňov

Rajčiny obsahujú oxaláty, ktoré môžu prispieť k tvorbe obličkových kameňov u jedincov, ktorí sú k tomuto problému náchylní. Oxaláty sa viažu s vápnikom a vytvárajú nerozpustné usadeniny, ktoré môžu viesť k tvorbe kameňov. Pre ľudí so sklonom k obličkovým kameňom je preto výhodné ich konzumáciu obmedziť.

Artritída a bolesť kĺbov

Rajčiny obsahujú solanín, ktorý môže zhoršiť príznaky artritídy a bolestí kĺbov. U niektorých ľudí môže táto látka vyvolávať zvýšené zápaly a nepohodlie v kĺboch. Ak trpíte artritídou, zníženie príjmu rajčín by mohlo pomôcť zmierniť bolesť a zápal.

Konzultujte so špecialistom

Hoci rajčiny majú mnohé zdravotné benefity, pre ľudí s vyššie uvedenými zdravotnými problémami môžu predstavovať skôr nevýhodu. Ak patríte medzi tých, ktorí trpia na alergie, problémy s trávením, alebo iné zdravotné ťažkosti spomenuté vyššie, konzultácia s odborníkom vám môže pomôcť rozhodnúť, či sú pre vás rajčiny vhodné.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané