Pravidelná starostlivosť o drevené povrchy je to najlepšie, čo môžete urobiť

Zdieľať
starostlivosť o drevené povrchy
Pravidelná starostlivosť o drevené povrchy je to najlepšie, čo môžete urobiť Foto: www.freepik.com

Či už sa doma pýšite drevenou posteľou, stolom alebo skrinkou, ošetrenie ich drevených povrchov nezanedbávajte

Pri bežnej prevádzke v domácnosti útočia na drevo nielen prach a vlhkosť, ale aj mastnota, špina alebo teplotné výkyvy. Tieto negatívne vplyvy zanechajú na nábytku svoju stopu a preto je nutné dbať na včasnú, pravidelnú a správnu starostlivosť.

Ako sa starať o lakovaný drevený nábytok alebo kúsky napustené olejom?

Vodu nie!
Základná starostlivosť o drevený nábytok je jasná, začína pravidelným čistením od škvŕn a prachu. Prach utierajte najlepšie mäkkou suchou handričkou, maximálne zľahka navlhčenou vo vode s prípravkom určeným pre čistenie drevených povrchov. U čistiacich prostriedkov si pozorne prečítajte odporúčania výrobcu a používajte len tie, ktoré sú k údržbe nábytku vyslovene určené. Pred prvým použitím nového prípravku radšej vyskúšajte reakciu dreva na málo viditeľnom mieste. Ani do sebaodolnějších škvŕn sa nepúšťajte s abrazívnymi čistidlami, drobné čiastočky povrch nábytku poškriabu. Drevu určite nesvedčí vlhkosť, všetky rozliate nápoje alebo zvyšky vody bezodkladne odstráňte a vytrite dosucha. Odolnosť dreva navyše zvýšite pomocou povrchovej úpravy, najčastejšie v podobe ošetrenia pomocou laku alebo oleja.

Lesklý lak vydrží dlhšie

Ošetriť nábytok olejom, ktorý zachováva prirodzený vzhľad dreva v najväčšej možnej miere, alebo siahnuť po kvalitnom transparentnom laku s dlhšou životnosťou?

Obnovenie laku je časovo náročné

Na prvý pohľad nábytok vyzerá rovnako, lak však dodáva povrchu väčší lesk a pôsobí viac umelo. Lak tvorí na povrchu dreva ochrannú vrstvu, ktorá zvyšuje jeho odolnosť. Stačí ho priebežne utierať vlhkou handričkou alebo použiť k tomu určený bežne dostupný prípravok. Po dlhšom používaní alebo mechanickom namáhaní sa lak aj pri najlepšej starostlivosti rovnako poškodí, popraská a urobia sa v ňom ryhy. Potom nie je iná cesta ako celý kus zbrúsiť a prelakovať. Pri jednoduchých kúskov sa táto činnosť dá zvládnuť pomerne rýchlo, u tvarovo zložitejšieho nábytku je to prácne a časovo náročné. Ak  navyše nejde o nábytok z masívu, ale dyhovaný nábytok, situácia sa komplikuje. Ak je dyha príliš slabá, pri brúsení hrozí, že sa dýhová vrstva strhne a odbrúsi.

Nábytok ošetrený olejom

Olejom sa väčšinou ošetrujú hodnotnejšie kusy nábytku, napríklad z masívu. Napúšťací olej sa pri aplikácii vpije do materiálu a chráni ho hlavne proti vode a nečistotám. Olejom napustíte vonkajšiu vrstvu dreva a uzavrite v ňom póry. Ošetrenie olejom navyše zachová prirodzenú kresbu dreva a zvýrazní jeho prírodný charakter.

Olej nevytvára mechanickú ochranu

Povrch dreva po napustení olejom zostane hodvábne matný, nie je lesklý ako po aplikácii laku. Nábytok napustený len olejom je veľmi chúlostivý, hlavne na vodu a znečistenia. Musí sa ihneď odstrániť, inak po nich zostane škvrna. Olej totiž neposkytuje mechanickú ochranu povrchu, je len vsiaknutý do dreva a má len obmedzenú ochrannú funkciu. Ošetrenie olejom má tiež kratšiu životnosť, na používaných kusoch nábytku mizne veľmi rýchlo. Pred samotnou aplikáciou oleja sa povrch očistí, napríklad ľahko vlhkou handričkou, a nechá sa dokonale oschnúť. Potom sa miesta s ľahkým poškodením alebo škvrnami môžu veľmi opatrne prebrúsiť jemným brúsnym papierom (vhodný je jemný brúsny papier hrubosti 320). Pripravený povrch sa potom ošetrí vhodným napúšťacím olejom, aplikácie sa odporúča vykonávať jemnou hubkou. Frekvencia aplikácie závisí na frekvencii používania

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané