Praktické rady pre výrobu vtáčích búdok a prilákanie vtákov do záhrady

Zdieľať
vtáčia búdka
Praktické rady pre výrobu vtáčích búdok a prilákanie vtákov do záhrady Foto: www.freepik.com

Vtáčie búdky sú nielen estetickým doplnkom vašej záhrady, ale aj praktickým prostriedkom, ako prilákať do vašej záhrady pestrú škálu spevavcov. Tieto nádherné vtáky vás odmenia svojim melódiami a príjemnou spoločnosťou. V tomto článku sa dozviete, ako vytvoriť vlastné vtačie búdky z recyklovaných materiálov a poskytnúť vašim opereným priateľom ideálne útočisko.

Vtáčie búdky môžu skrášliť vašu záhradu a prilákať mnoho vtákov, ktorí vás za nový domov odmenia svojou prítomnosťou a spevom.

Vtáky sú pomerne nenároční obyvatelia. Dokážu prežiť takmer kdekoľvek, no ich najobľúbenejším útočiskom sú stromy a kríky. Preto by ste na svojom pozemku mali zachovávať čo najviac zelene (dokonca aj tej staršej), ktorá im poslúži ako skvelé útočisko a úkryt mimo hniezdnu sezónu.

Množstvo zelene slúži operencom aj ako švédsky stôl. Napríklad baza čierna, karagana stromová, drieň obyčajný, hloh jednosemenný alebo lieska obyčajná sú ideálnymi rastlinami pre vašu záhradu. Ak máte tento poklad na záhrade, určite ho nechajte pozvoľna rásť, pretože prospieva niekoľkým generáciám vtákov.

domček pre vtákov
Praktické rady pre výrobu vtáčích búdok a prilákanie vtákov do záhrady Foto: www.freepik.com

Vytvorenie vtáčej búdky z recyklovaného obalu

Ak chcete mať v záhrade stálu vtáčiu klientelu, ideálnym riešením je pripraviť im vhodné podmienky. Jednou z možností je vyrobiť si vtáčie búdky. Okrem klasických drevených si môžete vyrobiť búdku aj z obalu od mlieka alebo džúsu.

Postup výroby:

  1. Obal od džúsu dôkladne umyte a na prednej strane vyrežte otvor pre vtáčiky.
  2. Povrch krabice nafarbite ľubovoľnou farbou a nechajte zaschnúť.
  3. Pod otvorom vystrihnite dierku pre bidielko a prestrčte cez ňu tenkú vetvičku alebo špajľu tak, aby pár centimetrov prečnievala.

Zdobenie „chalúpky“

Vtáčí domček môžete ozdobiť rôznymi spôsobmi. Napríklad tenkými vetvičkami, ktoré jednoducho prilepíte k povrchu krabice tavnou pištoľou. Krmítko zaveste pomocou povrázku alebo drôtika na vetvu stromu, najlepšie do výšky aspoň dva metre nad zemou.

Ornitológovia tvrdia, že vtáky dávajú prednosť búdkam na svetlejších miestach, než v hustých porastoch. Vstup do „vtáčieho domčeku“ by nemal byť orientovaný na stranu, kde prevláda riziko dažďa. V prípade nášho podnebia ide skôr o južný alebo juhovýchodný smer.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané