Pracovný stres mužov verzus plodnosť.

Zdieľať
02 4.jpg

V posledných 50 rokoch dochádza celosvetovo k znižovaniu celkovej miery fertility, tj. Priemernému počtu pôrodov na 1 ženu počas reprodukčného obdobia.

Trend znižovania fertility postihuje aj rozvojové krajiny, najmä sú však zasiahnuté vyspelé štáty, kde je udávaný priemerný počet 1,6 dieťaťa na 1 ženu. Medzi faktory spojené so znížením pôrodnosti patrí najmä expozícia chemických a fyzikálnych vplyvov v zamestnaní, ale aj psychologický stres spojený s výkonom povolania. Toto tvrdenie je založené na biologickej interakcii stresových hormónov s hormónmi reprodukcie.

Podľa tvrdení odborníkov,  stresové hormóny negatívne ovplyvňujú menštruačný cyklus ženy a súčasne postihujú reprodukčnú schopnosť mužov a predlžujú dobu k dosiahnutiu tehotenstva. U mužov potom spôsobuje chronický stres zníženie funkcie semenníkov, spojenú s poruchou syntézy, a uvoľňovanie luteinizačného hormónu a testosterónu. Dochádza k poruche spermatogenézy, zníženie libida, k zníženiu kvality spermií, ich koncentrácie a motility.

Výsledky dotazníkovej štúdie

Cieľom retrospektívnej dotazníkovej štúdie bolo vyšetriť asociáciu medzi psychosociálnym stresom v zamestnaní u ženatých mužov a ich manželiek s predĺženou dobou počatia. Doba počatia bola charakterizovaná frekvenciou gravidít v prvom menštruačnom cykle (udáva sa, že zhruba 25-30% zdravých párov, ktoré nepoužívajú antikoncepciu, koncipujú v prvom menštruačnom cykle ženy). Bolo zistené, že predĺžený čas počatia bol spojený so signifikantným zvýšením nerovnováhy medzi pomerom úsilie / výsledok. Súčasne sa zistilo, že chronický pracovný stres mužov bol spojený so znížením počtu počatia v prvom menštruačnom cykle žien.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané