Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pracovný stres mužov verzus plodnosť.

reklama:
02 4.jpg

V posledných 50 rokoch dochádza celosvetovo k znižovaniu celkovej miery fertility, tj. Priemernému počtu pôrodov na 1 ženu počas reprodukčného obdobia.

Trend znižovania fertility postihuje aj rozvojové krajiny, najmä sú však zasiahnuté vyspelé štáty, kde je udávaný priemerný počet 1,6 dieťaťa na 1 ženu. Medzi faktory spojené so znížením pôrodnosti patrí najmä expozícia chemických a fyzikálnych vplyvov v zamestnaní, ale aj psychologický stres spojený s výkonom povolania. Toto tvrdenie je založené na biologickej interakcii stresových hormónov s hormónmi reprodukcie.

Podľa tvrdení odborníkov,  stresové hormóny negatívne ovplyvňujú menštruačný cyklus ženy a súčasne postihujú reprodukčnú schopnosť mužov a predlžujú dobu k dosiahnutiu tehotenstva. U mužov potom spôsobuje chronický stres zníženie funkcie semenníkov, spojenú s poruchou syntézy, a uvoľňovanie luteinizačného hormónu a testosterónu. Dochádza k poruche spermatogenézy, zníženie libida, k zníženiu kvality spermií, ich koncentrácie a motility.

Výsledky dotazníkovej štúdie

Cieľom retrospektívnej dotazníkovej štúdie bolo vyšetriť asociáciu medzi psychosociálnym stresom v zamestnaní u ženatých mužov a ich manželiek s predĺženou dobou počatia. Doba počatia bola charakterizovaná frekvenciou gravidít v prvom menštruačnom cykle (udáva sa, že zhruba 25-30% zdravých párov, ktoré nepoužívajú antikoncepciu, koncipujú v prvom menštruačnom cykle ženy). Bolo zistené, že predĺžený čas počatia bol spojený so signifikantným zvýšením nerovnováhy medzi pomerom úsilie / výsledok. Súčasne sa zistilo, že chronický pracovný stres mužov bol spojený so znížením počtu počatia v prvom menštruačnom cykle žien.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 7. októbra 2019

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.