Pozor na zápach pupku: Môže signalizovať drastický zdravotný problém!

Zdieľať
00.jpg

Pupku sa odborne hovorí jazva pupočnej šnúry a označuje miesto, kadiaľ z tela viedla pupočná šnúra spájajúca človeka (ale aj iné cicavce) s matkou. Najmä po pôrode je o neho potrebné riadne sa starať až do úplného zacelenia, pretože predstavuje otvorenú cestu do dutiny brušnej. Aj potom je však starostlivosti o pupok venovať náležitú pozornosť, a to po celý život.

Ak sa Vám stane, že zrazu ucítite nepríjemný zápach, ktorý vychádza z Vášho pupka, radšej zbystrite. Nemusí ísť totiž vôbec len o hygienický, ale naopak aj o zdravotný problém a v takom prípade je potrebné nehanbiť sa a obrátiť sa čo najskôr na lekára, aby mohol začať tento problém odborne riešiť.

Pokiaľ ide o príčiny tohto javu, tu sú tie najčastejšie:

1. Nedostatočná hygiena

Aj inak čistotným ľuďom sa môže stať, že pupok dostatočne neočistia, a to preto, že je tvorený tesnými záhybmi kože, a navyše je zvyčajne vnorené do brucha, takže je k nemu trochu ťažký prístup. Ale to je práve dôvod pre jeho pravidelnú a dôkladnú očistu, ktorú Vám môže uľahčiť použitie vatovej tyčinky na čistenie uší. Jednou stranou pupok opatrne vyčistite a druhú vysušte, pretože aj vlhkosť, ktorá sa v záhyboch udržuje, napomáha tomu, aby sa v pupku hromadili nečistoty.

2. Baktérie

Ďalším dôvodom pre nepríjemný zápach môžu byť baktérie, ktoré sa úspešne množia najmä u tých ľudí, ktorí majú hlboký, väčší a tiež úzky pupok. K premnoženiu baktérií prispieva tiež nadmerné potenie, ktoré býva obvykle spojené s obezitou, pretože obézny človek sa potí už pri minimálnej námahe.

3. Zápal pupočného pahýľa čiže omfalitída

Toto ochorenie je typické pre detský vek, môže sa však vyskytnúť aj u dospelého človeka. Spozná sa podľa týchto príznakov:

  • opuch, ktorý má obvykle červenkastú farbu,
  • hnisavý výtok z pupka, kedy vytekajúca tekutina je buď bezfarebná alebo má ľahko žltú farbu, alebo aj
  • pľuzgieriky, ktoré sa tiež môžu tvoriť.

Ide o infekčné plesňové ochorenie a jeho príčinou môže byť nedostatočná hygiena, na ktorú je najmä u detí vždy nutné dávať veľký pozor. Ak sa tento problém vyskytne u novorodeného dieťaťa, býva tu súvislosť s poranením pupočnej šnúry. V jednoduchších prípadoch postačí niekedy vysušenie liehom. V ťažších prípadoch bývajú predpísané antibiotiká a u niektorých pacientov je nutný chirurgický zákrok, kedy je nutné infikované tkanivo odstrániť, ak telo pozitívne nereaguje na predchádzajúcu liečbu antibiotikami.

4. Plesne candida

Týmto plesniam sa najlepšie darí v teple a vlhku a pupok tak pre nich predstavuje ideálne prostredie. Ide o ochorenie typické pre dospievajúcich a tiež pre dospelé osoby, ale môže sa objaviť aj u dieťaťa, keď ho preniesla matka.

5. Presakovanie

Pomerne vzácne sa vyskytujú prípady, keď sa v prenatálnom vaku otvorí priechod medzi črevami a močovým mechúrom alebo pupkom. To môže vyvolať zápal a obsah môže presiaknuť von cez pupok. V takýchto prípadoch je nevyhnutné podrobné vyšetrenie a stanovenie presnej diagnózy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané