Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pozor na užívanie tohto vitamínu: Môže spôsobiť viac škody ako úžitku

reklama:
vitamínywww.gettyimages.com

Užívanie vitamínových doplnkov sa pre mnohých stalo každodennou rutinou, pretože sú presvedčení o tom, že ide o rýchly a pohodlný spôsob, ako doplniť potrebnú dennú dávku živín …

Odborníci sa však zhodujú v tom, že takýto prístup nie je najsprávnejší. Spozornieť by sme mali najmä pri dávkovaní jedného z vitamínov !!

Podľa výsledkov výskumu kliniky v americkom Clevelande môže každodenné užívanie vitamínu E spôsobiť viac škody ako úžitku. Jeho autori uvádzajú, že „klinický výskum, ktorý dokazuje, že tento vitamínový doplnok prospieva ľudskému zdraviu, je veľmi malý a jeho pravidelné užívanie môže byť v niektorých situáciách až škodlivé“. K tomuto názoru sa prikláňajú aj iní odborníci. Ako to teda je s vitamínom E?

Ide o vitamín, ktorý je známy hlavne ako antioxidant, podieľa sa na imunitných funkciách a pomáha pri ďalších metabolických procesoch. Podľa Úradu pre doplnky výživy Národného inštitútu zdravia (NIH) antioxidanty chránia bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov, ktoré prispievajú k rozvoju kardiovaskulárnych chorôb a rakoviny. Samotný vitamín sa prirodzene vyskytuje v rastlinných olejoch (repkový, slnečnicový, sójový, kukuričný a olivový), ďalej v orechoch, semenách, v pšeničných klíčkoch, špenátu a v bežne sa vyskytujúcich v obilninách. Podľa NIH je odporúčaná dávka pre dospelých 15 mg denne, ale mal by sa získavať zo stravy. Na rozdiel od vitamínu C, ktorého nadbytok telo prirodzene vylúči, nespotrebovaný vitamín E sa ukladá. To znamená, že nie je nutné dávkovať ho každý deň.

NIH uvádza, že nahromadenie vitamínu E nepredstavuje veľké riziko, ale jeho nadmerné užívanie môže byť nebezpečné, pretože vysoké dávky môžu zvýšiť riziko krvácania, a to znížením schopnosti krvi tvoriť zrazeniny po poranení alebo úrazu. Zároveň hrozí aj krvácanie do mozgu známe ako hemoragická mŕtvica. Odborníci odporúčajú udržať hornú hranicu doplnkov vitamínu E pre dospelých (či už prírodných alebo syntetických) na množstve 1 000 mg / deň. Zároveň však upozorňujú, že niektoré výskumy uvádzajú, že jeho užívanie aj pod touto hranicou môže spôsobiť problémy. Jeden z nich konkrétne zistil, že u mužov, ktorí užívali 180 mg syntetického doplnku vitamínu E niekoľko rokov každý deň, narastalo riziko vzniku rakoviny prostaty.

Experti uvádzajú, že doplnky vitamínu E môžu reagovať alebo interferovať s rôznymi medicínskymi prípravkami, napríklad s liekmi na zrážanlivosť krvi, ktoré zvyšujú riziko krvácania. Ďalšie štúdia naznačila, že dokážu ovplyvňovať účinok mnohých antioxidantov (napríklad vitamínu C) a znižovať účinnosť onkologickej liečby (chemoterapia, rádioterapia).

„Vitamín E sa nachádza v rôznych potravinách a jeho nedostatok býva vzácny,“ konštatujú vedci z Harvardovej univerzity. Každý z nás ho pravdepodobne prijíma v dostatočnej dávke zo stravy a jeho dopĺňanie vo forme prípravkov nie je nutné. Odborníci diskutujú o tom, či sú tieto doplnky škodlivé a či dokonca môžu zvyšovať riziko úmrtia. Metaanalýza z roku 2005 totiž uvádza, že denná dávka 180 mg syntetického vitamínu E viedla k štvorpercentnému zvýšeniu rizika úmrtia z akejkoľvek príčiny. Jeho dávkovanie sa preto odporúča konzultovať s lekárom.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 19. marca 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.