Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pozor na to, čo robíte počas šoférovania. Tieto príznaky môžu signalizovať nástup vážnej choroby

reklama:
šoférovanie
šoférovaniewww.gettyimages.com

Starecká demencia sa nedá liečiť, ale už pred jej diagnostikovaním sa objavujú príznaky. Môžu však pôsobiť nevinne a často sa prejavujú tak, že by ich len málokto spájal s nástupom tohto ochorenia.

Podľa najnovšieho výskumu môže byť prvou známkou nastupujúcej demencie prudké brzdenie počas jazdy. Jej autori dospeli k tomuto zisteniu na základe prieskumu, ktorý začali realizovať v roku 2015. Počas jazdy sa môžu objaviť aj ďalšie problémy signalizujúce nástup demencie. Zapojili do neho 2977 aktívnych vodičov vo veku od 65 do 79 rokov, ktorým nainštalovali do áut zariadenie a  sledovali  ich správanie počas šoférovania. Účasť na experimente bola podmienená dobrým zdravotným stavom a nikto nemohol v predchádzajúcom období trpieť miernou kognitívnou poruchou  ani žiadnym iným ochorením mozgu. V priebehu takmer štyroch rokov bola 33 účastníkom novo diagnostikovaná kognitívna porucha. Ďalším 31 zúčastneným do konca prieskumu, čiže do apríla 2019, diagnostikovali demenciu. Pokiaľ ide o vodičské návyky, údaje ukázali, že práve počet prudko brzdiacich udalostí bol spoľahlivým a včasným indikátorom nástupu demencie.

Vedci zistili, že kým bol hlavným prediktorom demencie u účastníkov vek, iné údaje vrátane počtu prudkých brzdení odrážali zdravotný stav vodičov. Hoci sa zistilo, že údaje o riadení auta sú pri predpovedaní nástupu ochorení presné len na 66 percent, v kombinácii s ďalšími informáciami o vodičovi a jeho jazde sa ich presnosť zvyšovala. „Na základe premenných odvodených údajov o jazde a základných demografických charakteristík, akými sú vek, pohlavie, rasa, etnická príslušnosť a vzdelanie, by sme mohli predpovedať mierne kognitívne poruchy a demenciu s 88-percentnou presnosťou,“ uviedla vedúca štúdie.

alzheimer
alzheimerwww.gettyimages.com

Podľa výskumníkov by výsledky štúdie mohli mať zásadný vplyv na budúcnosť diagnózy demencie v jej najskorších fázach, vďaka čomu by sa mohla naordinovať skoršia liečba. „Vedenie vozidla je zložitá úloha zahŕňajúca dynamické kognitívne procesy, ktoré vyžadujú základné kognitívne funkcie a  motorické schopnosti. Naša štúdia naznačuje, že zažité spôsoby jazdy môžu byť použité ako komplexný a spoľahlivý ukazovateľ kognitívnej poruchy a demencie“.

Počas jazdy sa môžu objaviť aj ďalšie problémy signalizujúce nástup demencie. Podľa Alzheimerovej asociácie sem patrí zabúdanie spojené s neschopnosťou lokalizovať známe miesta, nedodržiavanie príkazov dopravných značiek alebo svetelnej signalizácie, jazda nesprávnou rýchlosťou, vrazenie do obrubníkov, zámena brzdového a plynového pedála, návrat z rovnakej trasy oveľa neskôr ako zvyčajne či zabúdanie cieľa trasy.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 2. júna 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.