Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pozor na príznaky mŕtvice. Viac ohrozené sú podľa štatistík ženy.

reklama:
Mrtvica
mrtvicawww.gettyimages.com

Pre ženy je mozgová príhoda treťou najčastejšou príčinou smrti, a to hneď po infarkte a zhubnom nádore. Menšie riziko predstavuje podľa štatistík pre mužov. U tých sa objavila na piatej priečke. Oplatí sa byť preto obozretný. Najmä ženy by sa potom mali viac zamerať na možné signály.

Ktoré ženy sú najviac ohrozené?

Obozretnosť sa oplatí vždy. Sú ale určité skupiny žien, u ktorých je riziko mŕtvice vyššie. Prvou skupinou sú ženy nad 30 rokov, ktoré majú problémy s krvným tlakom a hladinou cukru v krvi. O to nebezpečnejšie je, ak tieto ženy navyše fajčia alebo užívajú hormonálnu antikoncepciu. V súčasnej spoločnosti je to ale bohužiaľ zvykom, a preto zrejme ženy veľmi často tento osud stretáva.

Ďalšou ohrozenou skupinou sú tehotné ženy. Vo väčšine prípadov ich krvný tlak počas tohto obdobia vystúpi a ich srdce je viac zaťažené. Je preto dobré, ak je žena pravidelne kontrolovaná svojím lekárom a v prípade problémov dodržiavala kľudový režim.

Poslednou skupinou, u ktorej vzniká vyššie riziko mŕtvice sú všetky ženy, ktoré prešli hormonálnou liečbou. Hladina rôznych hormónov a ich kolísanie by tiež mali byť dostatočne monitorované. Podobne rizikové sú aj ženy v prechode.

Možné príznaky mŕtvice

V spojení s mŕtvicou a jej príznaky sú všeobecne známe tie najčastejšie:

  • náhla necitlivosť, slabosť na jednej strane tváre alebo tela
  • náhla zmätenosť a porucha reči
  • náhla strata zraku v jednom alebo oboch očiach
  • náhla nerovnováha, závraty alebo bolesti hlavy

Pri spozorovaní takýchto príznakov už je nutné okamžite privolať záchrannú službu a dostať daného človeka do okamžitej starostlivosti lekárov.

Občas ale nie sú príznaky úplne zreteľné a na vážnosť situácie nenaznačujú. Ľudia ich vnímajú ako súčasť každodenného života plného stresu a neprikladajú im veľký význam. Často sa jedná o slabosť, únavu, závraty, nevoľnosť, dýchacie ťažkosti alebo čkanie.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 2. septembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.