Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

POZOR! Čo robiť, ak chcete respirátor použiť viackrát? Hygienici odporúčajú urobiť s ním TOTO …

reklama:

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

www.gettyimages.com

Kvôli novým mutáciám koronavírusu ministerstvo zdravotníctva odporúčajú ľuďom, aby nosili namiesto rúšok respirátor. Od28. marca je dokonca použitie respirátora FFP2 v interiéroch podľa nových opatrení prikázané.

Nakoľko je cena respirátora oproti rúšku, niekoľkonásobne vyššia, a nie každý človek má toľko finančných prostriedkov, aby si každý deň dovolili nosiť nový respirátor, možno ten istý respirátor za určitých podmienok použiť viackrát. Hygienici radí ako na to!

Dávajte pozor na lacné napodobeniny!

Základom je zvoliť si seriózneho predajcu a vyhýbať sa podozrivo lacným e-shopom. Respirátor musí byť bez výdychového ventilu, pretože cez ventil by vírus pri výdychu voľne unikal do okolia. Dôležité je tiež skontrolovať, či je respirátor označený ako FFP2 a či je k nemu priložený návod v češtine. Medzi také tvárovej respirátora je možné zaradiť aj overené respirátory s označením KN95 alebo N95.

správne zaobchádzanie

Pri nasadzovaní respirátora je potrebné mať umyté ruky, nedotýkať sa jeho vnútornej časti a manipulovať s ním len prostredníctvom gumičiek. Vzduch by nemal unikať po stranách av správne nasadenom respirátora býva vlhkejšie a dýchanie o trochu namáhavejšie ako v prípade rúška.

S noseným respirátorom sa má zaobchádzať ako s infekčným materiálom, nedotýkať sa jeho vonkajšieho povrchu a neodkladať ho na okolité plochy. „Vždy sa riaďte pokynmi od výrobcu. Ak opätovné použitie neodporúča, rešpektujte to. Znovu použiteľné respirátory bývajú značené písmenom „R“, napríklad FFP2 R. respirátory sú spravidla jednorazové pomôcky. Pokiaľ výrobca neuvádza inak, životnosť respirátora FFP2 býva v bežných podmienkach najviac osem hodín používania, „ozrejmila Račková.

Použité respirátory sa likvidujú ako bežný odpad, tento druh odpadu sa nesmie vhadzovať do nádob určených na separáciu. Používať sa nemá respirátor, ktorý je vlhký, poškodený alebo znečistený.

Čo robiť, ak chcete respirátor použiť viackrát

Pred opätovným použitím suchého a neznečisteného respirátora je vhodné nechať uplynúť lehotu tri až päť dní, minimalizujete sa tým riziko, že je povrch respirátora kontaminovaný. Skladovacie nádoby by mali byť pravidelne likvidovať alebo dezinfikovať. „Dezinfekcia respirátora vyžaduje dôslednejší znalosť postupov, inak môže dôjsť k narušeniu filtračných schopností a ochranné funkcie respirátora. Vždy dodržujte pokyny výrobcu, „uviedla hovorkyňa ÚVZ. Všeobecne sa neodporúča do respirátora vtierať dezinfekciu, prať ho, vyvárať či piecť v rúre alebo mikrovlnke, pretože okrem narušeniu integrity respirátora hrozia aj ďalšie bezpečnostné riziká.

Pre širokú verejnosť sa skôr ako dezinfekcia s pomocou rozličných prípravkov či žiareniu odporúča radšej nechať respirátor voľne a riadne vyschnúť v kontrolovanom prostredí. „Kombináciou dostatočného časového rozostupu medzi použitiami a skladovanie pre sa vírus na respirátor deaktivuje aj bez použitia dezinfekcie,“

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 15. marca 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.