Mak je malý, ale často opomínaný prírodný liek.
Malé olejnaté semienka maku sú plné vitamínov, minerálov a prospešných látok, ktoré majú úžasný vplyv na naše zdravie.
Dobrý zdroj vlákniny
Vonkajšia šupka maku je výborným zdrojom vlákniny . Zo 100 gramov šupiek zo surového makového semena môžete získať 19,5 gramov vlákniny, čo je 51% odporúčanej dennej dávky . Veľké percento vlákniny obsiahnuté v maku sa pomaly metabolizuje, čo pomáha absorbovať vodu do tráviaceho traktu. To vám môže pomôcť proti zápche a zároveň si udržíte pocit plnosti dlhšiu dobu. Vláknina v maku môže tiež znižovať hladinu zlého cholesterolu v krvi väzbou žlčových solí, čo znižuje ich opätovnú absorpciu v hrubom čreve.
Zdroj minerálov
Mak je plný vápnika, fosforu, železa a zinku. Len jedna čajová lyžička olejnatých semien obsahuje 4% odporúčanej dennej dávky fosforu a vápnika . V tejto kombinácii sú tieto dva minerály ideálne k budovaniu kostí. Dospelí ich potrebujú pravidelne, aby sa vyhli osteoporóze. Mak je tiež dobrým zdrojom železa, ktoré v tele prenáša kyslík a vytvára bielkoviny a neurotransmitery. Jedna lyžička maku poskytne 4% odporúčanej dennej dávky železa mužom a 2% ženám. Zinok je dôležitý minerál, ktorý podporuje štruktúru bielkovín a tvorbu nových buniek. Tento minerál podporuje imunitný systém a neurologický vývoj. Jedna čajová lyžička maku dodá 2% odporúčanej dennej dávky zinku mužom a 3% ženám. Makové semienka sú tiež skvelým zdrojom medi, ktorý telu pomáha produkovať červené krvinky. Na druhej strane udržiava väzivového tkaniva silné a môže pomôcť posilniť kosti. Jedna polievková lyžica maku obsahuje 140 mikrogramov medi, čo je zhruba 10-15% odporúčanej dennej dávky .
Obsahujú celý rad vitamínov B-komplexu, vrátane tiamínu, pyridoxínu, niacínu, kyseliny pantoténovej, riboflavínu a kyseliny listovej . Vitamíny skupiny B sú nesmierne dôležité počas procesu metabolizmu, najmä pri metabolizácii tuku a sacharidov. Ale vzhľadom k tomu, že maku nezjete viac než pár lyžíc za deň, nebude to dostatočné množstvo. Tiamín je rozpustný vo vode. Pomáha bunkám vyrábať energiu zo sacharidov a napomáha správnemu fungovaniu srdca, svalov a nervového systému. Primeraný príjem pyridoxínu pomáha premeniť potraviny na glukózu, ktorá produkuje energiu a kontroluje hladiny homocysteínu v krvi. Homocysteín je aminokyselina, ktorá môže byť vo veľkom množstve spojená so srdcovým ochorením. kyselina pantoténová pomáha vášmu telu správne užívať sacharidy, bielkoviny a lipidy, aby zlepšila zdravie pokožky. Riboflavín je rozpustný vo vode a neukladá sa v tele, čo znamená, že je potrebné ho dopĺňať každý deň. Spolupracuje s ostatnými vitamínmi skupiny B , ktoré pomáhajú produkovať červené krvinky a uvoľňujú energiu zo sacharidov.
Znižuje zlý cholesterol
Makové semená obsahujú mastné kyseliny a esenciálne prchavé oleje. Sú obzvlášť bohaté na kyseliny olejové a linolové , čo sú veľmi zdravé mastné kyseliny. Ukázalo sa, že kyselina olejová zvyšuje výdavky na energiu a spoločne s diétnou vlákninou pomáha znižovať zlý cholesterol a zvyšovať ten dobrý. Kyselina linolová je esenciálna mastná kyselina, ktorá zlepšuje zdravie vlasov a má hojivé účinky.
Pre zdravé nervy a proti nespavosti
Mak má prírodný zásobu alkaloidov, ktoré poskytujú prirodzený upokojujúci účinok , ktorý môže zmierniť nervové poruchy a nespavosť . Mak obsahuje veľké množstvo horčíka, ktorý je spojený s lepšou kvalitou spánku , jeho dĺžkou a pokojom. Mak napomáha regulovať metabolizmus, čo tiež podporuje spánok. Teplé mlieko s makom a medom je skvelým prostriedkom, ktorý vám pomôže uvoľniť sa a pripraviť sa na spánok.
Prevencia proti chorobám
Chemické zlúčeniny v maku majú antioxidačné vlastnosti , ktoré zabraňujú chorobám. Štúdie naznačujú, že strava bohatá na mononenasýtené mastné kyseliny, ako je práve kyselina olejová, môžu pomôcť predchádzať ochoreniam koronárnych artérii, mŕtvici alebo rakovine.
Proti ekzému a zápalu
Mak je účinný pri liečbe ekzému kvôli vysokému obsahu kyseliny linolenovej. Maková semienka namočená vo vode alebo mlieku rozmixujte spolu s limetkovou šťavou. Hladkú pastu aplikujte na kožu postihnutú ekzémom . Zabráni pocitu pálenia a svrbenia . Pôsobí tiež ako účinný liek proti bolesti vďaka tomu, že zmierňuje bolesť, ktorú spôsobuje zápal kože.
Skvelý hydratačný prostriedok
Pasta z maku pôsobí ako výborný zvlhčujúci prostriedok , ktorý vám zaistí hladkú a mäkkú pokožku. Jediné, čo musíte urobiť, je zomlieť mak a pridať k nemu mlieko. Ak máte suchú pokožku, tak i med. Hladkú pastu rozotrite po celej tvári. Nechajte pôsobiť 10 minút a umyte. Masku používajte raz týždenne.
Zdravý peeling
Dobrý peeling na tvár si môžete vytvoriť zmiešaním 2 lyžičiek maku s tvarohom. Opatrne namažte krk a tvár a jemnými pohybmi masírujte 10 minút. Potom umyte vlažnou vodou. Pleť bude jasná a bude krásne žiariť.
Prípravok proti lupinám
Lupiny sú bežným problémom, ktorý ak sa nelieči, môže viesť k vypadávaniu vlasov . Masku na vlasy proti lupinám si vytvoríte zmiešaním namočeného maku, tvarohu a lyžičky bieleho korenia. Votrite do vlasov a nechajte pol hodiny pôsobiť. Pravidelné používanie tejto masky výrazne zníži výskyt lupín
Stimuluje rast vlasov
Ak chcete, aby vám rástli vlasy, zmiešajte namočený mak s kokosovým mliekom a nadrobno nasekanou cibuľou. Masku aplikujte na pokožku hlavy a nechajte pôsobiť asi hodinu. Opláchnite vodou a šampónom. Pravidelné používanie povzbudí rast vlasov .