Poznáte najjedovatejší strom sveta chrastouna?

Zdieľať
Cerbera odollam
Poznáte najjedovatejší strom sveta chrastouna? Foto: www.gettyimages.com

O najjedovatejšej hube či zvierati rozpráva snáď každý prírodovedecký program. Tipneme si, že najjedovatejší strom na svete ešte nepoznáte. Uhádli sme? V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme chrastouna, aby ste sa od neho na svojich cestách držali ďalej.

Hrkún alebo cerbera uchvátia váš pohľad už z diaľky, rovnako ako plody pripomínajúce veľmi chutné jablká. Tento strom radíme do čeľade toješťovitých a jedná sa o najjedovatejší strom sveta. Rovnú upozorníme, že na jeho plody nie je radno siahať, nieto ich ochutnávať. Pozrite sa, čím je hrkál zaujímavý a prečo sa mu hovorí „strom smrti“. Vedeli ste, že si ho obľúbili samovrahovia a ešte pred 200 rokmi bol používaný ako prostriedok preukazovania viny či neviny?

Čo stojí za nevalnou povesťou chrastouna?

V našich podmienkach sa s hrkálkou nestretneme, na tento až 10 metrov vysoký impozantný strom môžete naraziť pri cestách po Indii, Malajzii, Madagaskare či Indonézii. V týchto oblastiach sa stretnete s označením pong-pong.

Za neslávnou povesťou chrastouna stoja najmä plody, ktoré sa často prezývajú jablká smrti. Ich semená sú jedovaté a môžu spôsobiť smrť, silné žalúdočné problémy, bolesti hlavy či rozleptať sliznicu a pažerák. Na to stačí jediné sústo. Po niekoľkých hodinách dôjde k zástave srdca.

Napriek všetkým negatívnym prezývkam a jedovatosti sa hrkál pestuje pre svoje krásne kvety av Malajzii sa používa ako prostriedok proti svrbeniu alebo všetkým. Pridáva sa aj do jedov na potkany a iných škodcov.

Zdroj: evergreen.edupoznatsvet.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané