Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Poznáte najčastejšie mýty o striách, ktoré boli potvrdené odborníkmi?

reklama:

Strie sú výsledkom stenčenia a straty elasticity spodnej vrstvy kože a rozrušenia zväzkov kolagénových a elastínových vlákien. Objavujú sa v čase, keď je koža náhle roztiahnutá, teda napr. V tehotenstve alebo pri rýchlom priberaní na váhe. Môžu sa vytvoriť aj pri športovaní a posilňovaní, kedy prudko narastie svalová hmota. Svoju úlohu môže hrať aj dedičnosť. Strie sa najčastejšie tvoria na bruchu, bokoch, stehnách a zadku, niekedy aj na prsiach.

Strie
www.gettyimages.com

 Len ženy majú strie

Jedná sa o najväčší mýtus spojený so striami. Tento mýtus vznikol najmä vďaka reklamám cieleným na tehotné ženy (čo je spravodlivé, až 90% žien získajú strie v priebehu tehotenstva). Ale muži sú rovnako citliví na vznik strií ako ženy. Muži produkujú menej hormónu zodpovedného za hojenie kože – kolagénu – ako ženy. Preto tiež ich liečba trvá o niečo dlhšie, než liečba strií u žien. Strie môžu vznikať, ak je koža vystavená nejakej prudkej zmene – ako je rýchle chudnutie a podobne. A to sa týka aj mužov.

Štíhli ľudia strie nemajú

Faktom je, že obezita je jednou z príčin vzniku strií (koža sa napína). Ale existuje aj viac príčin, z ktorých strie vznikajú. Napríklad aj dievčatá prechádzajúce pubertou môžu mať strie, bez ohľadu na ich hmotnosť. Ďalšou príčinou je to, že koža je sama o sebe slabá na živiny, a stačí ju len málo natiahnuť, aby vznikli strie. Pomôcť si môžete zvlhčujúcim roztokom.

Pri chudnutí strie zmiznú

Chudnutie je niečo, za čo vám vaše telo bude vďačné. Ak však máte výraznú nadváhu a budete chudnúť rýchlo, striám sa nevyhnete. Zmena objemu tela sa prejaví aj na kvalite kože, nehovoriac o tom, že nesprávne zvolená diéta nemusí obsahovať dôležité živiny pre regeneráciu kože. Preto je vhodné používať rôzne krémy proti striám aj v priebehu chudnutia.

Všetky krémy na strie sú len plytvanie časom a peniazmi

Na trhu existuje v dnešnej dobe nespočet krémov, z ktorých niektoré fungujú viac, niektoré menej. Je potrebné zvoliť si kvalitnú značku, napríklad podľa recenzií na spotrebiteľských fórach. Uzdravovanie kože je dlhodobý proces, preto nečakajte okamžité účinky.

Keď sa opálite, strie zmiznú

Faktom je, že opálenie strie dokáže čiastočne prekryť. Ale rozhodne nespôsobí ich úplné zmiznutie. V niektorých prípadoch dokonca môže naopak dôjsť k ich zvýrazneniu, najmä ak ide o staršie strie, ich svetlá farba na opálenej pokožke ešte viac vynikne. Tkanivo s jazvami sa totiž, na rozdiel od normálnej pokožky, neopaľuje.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 1. februára 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.