Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Poznáte najčastejšie dôvody, prečo sa objavujú strie na pokožke?

reklama:

Ide o menšie či väčšie jazvičky , ktoré na vašej koži vyzerajú neprirodzene aj nepekne.

Kým informácií o tom, ako ich eliminovať, môžete nájsť veľa, teraz sa zameriame na dôvody ich vzniku.

Kde sú strie najčastejšie?

03ab8bf02cac11e693ae318b293bda86_stretch marks.jpg

Je hneď niekoľko miest, ktoré môžeme označiť ako rizikové a kde ich výskyt nemusí byť ničím výnimočným.

Patria sem:

  • boky
  • brucho
  • zadok
  • stehná

Sú ale aj prípady, keď sa môžu objaviť aj v oblasti vašich pŕs.

A prečo vlastne vznikajú?

Dedičnosť

Ak vaša mamička má pomerne výrazné strie, a ak viete, že nimi trpela napríklad aj vaša babička, je tu veľká pravdepodobnosť, že sa im nevyhnete ani vy. Genetickú výbavu bohužiaľ nijako nezmeníte. V takom prípade sa nijako účinne brániť nemôžete a tak je treba zvoliť iba osvedčené postupy, ktoré sú založené na snahe o ich elimináciu. Najlepšie je začať s rôznymi masážami, rovnako ako s aktívnym životným štýlom a redukciou váhy na prijateľnú hodnotu. To sú postupy, ktorými možno aspoň ľahko eliminovať takto negatívne vyznievajúce genetické predispozície.

Hormonálne zmeny vo vašom tele

Hormóny sú bežnou súčasťou ľudského tela.  Nielen, že ho môžu ovplyvňovať  pozitívne, ale aj negatívne. Práve hormonálne zmeny spojené s vaším telom môžu byť dôvodom, prečo sa tento estetický problém na vašej koži objaví. Treba povedať, že niektoré hormonálne zmeny môžu byť prirodzené. Je to nástup puberty, rovnako ako sa jedná o dobu takzvaného prechodu. Potom tu sú ale hormonálne zmeny, ktoré si spôsobujete sami.

Príkladom sú lieky, ako:

  • hormonálna antikoncepcia
  • steroidy
  • kortikoidy

Vaším cieľom by teda mala byť úplne pochopiteľne snaha o to, aby k žiadnym výrazným hormonálnym zmenám nedochádzalo . Čím viac budete po tejto stránke takzvane v pohode, tým pre vás pochopiteľne tiež lepšie. Nie vždy je to možné, pretože hormonálna nerovnováha je v posledných rokoch veľkým problémom . Dokonca ju niektorí prirovnávajú k civilizačnej chorobe – teda k tomu, že je dôsledkom celkového životného štýlu, ktorý je s dnešnou dobou spojený.

Nadváha

Čím skôr začnete redukovať svoju hmotnosť, tým väčšia je šanca, že sa strie neobjavia. Alebo keď už áno, tak nebudú zase až tak výrazné. Koža je síce pomerne pružná, ale ak dôjde dlhodobo k jej naťahovaniu vplyvom podkožného tuku, môže sa to na jej stave podpísať. A to práve tak, že sa objaví drobné jazvičky v podobe strií. Ak nechcete mať takto poškodenú kožu, snažte sa nadváhu eliminovať. Ale príliš rýchle chudnutie sa môže negatívne podpísať na tom, že na vás koža začne visieť. Aj tu teda postupujte pomaly a prirodzene. Jedine tak bude efekt dokonalý, koža sa bude zase postupne sťahovať a strie sa vplyvom úbytku podkožného tuku nemusia objaviť.

Tehotenstvo

Vplyvom toho, že vám začne rásť tehotenské bruško, sa bude koža celkom rýchlo napínať. A tak sa môžu objaviť aj prvé strie. Tiež však môže dochádzať k ďalším hormonálnym zmenám, ktoré môžu ich vznik podporiť. Ako sa zachovať v tomto prípade? Na trhu je niekoľko osvedčených krémov, ktoré vám pomôžu..

Zlý životný štýl, nedostatok pohybu

Stretch marks tummy.jpg

Máte sedavé zamestnanie? K akejkoľvek fyzickej aktivite sa musíte skôr premáhať? A vždy volíte len tú najpohodlnejšiu možnosť? Potom ste tiež v rizikovej skupine, u ktorej sa môžu strie celkom čoskoro objaviť. Je dokázané, že práve neaktívny životný štýl – teda lepšie povedané nedostatok pohybu, je jedným z dôvodov, prečo sa strie môžu objavovať. Je to hlavne preto, že ako samotná koža, tak aj vrstva tuku pod ňou nijako nepracuje. Pri aktívnom životnom štýle je rôzne napínaná a povoľuje. Podkožné vrstvy sa zase zahrievajú a tak dochádza k ich vyhladeniu. To vedie k tomu, že sa strie objavujú len minimálne.

Choroby

Aj niektoré choroby môžu spôsobiť strie. Tak napríklad Cushingov syndróm , Marfanov syndróm , Ehlers-Danlosov syndróm a ďalšie poruchy nadobličiek môžu spôsobiť stres zvýšením množstva kortizónu vo vašom tele.

Posilňovanie

Keď veľa posilňujete a nejaká časť vášho tela veľa naberie objem (svaly), Vaša pokožka to nemusí vydržať a môžu sa na ňu vytvoriť strie. Je to veľmi časté u bodybuilderov, ktorí začali čerstvo posilňovať, posilňujú veľa, upravia jedálniček, berú nejaké preparáty a podobne.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 21. februára 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.