Spoznajte zabudnutú zeleninu, ktorá kedysi dominovala v slovenských záhradách. Čierny koreň, známy tiež ako hadí mord španielsky, nie je len lahôdkou s netradičnou chuťou, ale tiež zdrojom zdravia a vitalitu.
Hadí mord španielsky, alebo čierny koreň, je historická zelenina, ktorá bola v minulosti bežne pestovaná na slovenských záhradách. Napriek svojmu nevábivému vzhľadu má výbornú chuť a navyše prispieva k zdraviu. Čierny koreň bol v minulosti označovaný aj za hadí mord španielsky, čo súviselo s ľudovou vierou, že umiestnenie tohto koreňa do hadích úst spôsobí ich smrť. Okrem toho sa používal na liečbu uštipnutia hadom a pri chorobách ako dýmejový mor. Pochádza zo južnej Európy a Blízkeho východu a do našich končín sa dostal zo Španielska. Pod jeho čiernou šupkou sa skrýva biela dužina, ktorá po olúpaní pripomína chrumkavosť chrenu, avšak jeho chuť je jemnejšia a mierne oriešková, pripomínajúca mladú mrkvu alebo petržlen.
Výhody čierneho koreňa sú nízky obsah kalórií a dobrá stráviteľnosť. Je odporúčaný v diétach pri tráviacich problémoch, po liečbe antibiotikami alebo po vírusových ochoreniach. Pozitívne ovplyvňuje močové cesty, obličky a je vhodný pre ľudí s dnou či reumatizmom. Čierny koreň je tiež bohatým zdrojom inulínu, rozpustnej vlákniny, ktorá podporuje správne trávenie a metabolizmus. Obsahuje vitamíny skupiny B, C, E, minerály ako horčík, vápnik, železo, mangán, meď, zinok a fosfor.
Na prípravu čierneho koreňa nepotrebujete zložité kuchynské postupy. Stačí ho ošúpať a namočiť do studenej vody s octom alebo citrónovou šťavou, aby sa z neho uvoľnil horký latex, ktorý môže kaziť jeho chuť. Potom ho môžete pripraviť nastrúhaný so syrom a bylinkami ako pomazánku, alebo ho dusiť, zapiecť či krátko opražiť na masle. Výborný je tiež v polievke, ktorú zjemníte smotanou.