Pozitívne vlastnosti a schopnosti rebarbory pre človeka

Zdieľať
rebarbora

Kto by nepoznal červený podlhovastý tvar rebarbory ​​a jej príjemnú sladkastú chuť. Rebarbora sa dá konzumovať hneď na niekoľko spôsobov, ale najznámejší je rebarborový koláč. Rebarboru môžete sezónne kúpiť v obchode, ale oveľa lepšie je vypestovať si ju na vlastnej záhradke a urobiť si potrebné zásoby na zimu. Aké pozitívne vlastnosti môžete u rebarbory ​​oceniť?

Vlastnosti rebarbory

Rebarbora má preháňací účinok, a je teda dobrá, ak vás trápi zápcha. Myslite na to, že by ste ju nemali konzumovať vo veľkom množstve, aby ste to neprehnali a zase nebehali neustále na toaletu. To by sa mohlo stať ľuďom s citlivejšími reakciami tela. Ak potrebujete využiť silu preháňadla, robí sa odvar z rebarborových koreňov vo vriacej vode, ktorý sa následne pije teplý. Tento odvar nebude dobrý len pre ľudí, ktorí potrebujú vyprázdniť črevá, ale aj pre ľudí, ktorí sa stretávajú s problémami žlčníka. Okrem toho všetkého vám tento odvar pomôže s nadúvaním a dokáže tiež zlepšiť vaše trávenie.

Recepty

Ak si chcete nachystať odvar z rebarbory, nachystajte si hrnček, vriacu vodu a strúhaný koreň z rebarbory. Potrebovať budete jednu polievkovú lyžicu strúhanej rebarbory, ktorú zalejete 250 ml vriacej vody. Až odvar vychladne na jedlú teplotu, vypite ho. Nepite ho však studený, najlepšie účinky bude mať, ak ho vypijete ešte teplý.

Ešte je vhodné spomenúť aj to, že je rebarbora vhodným prírodným produktom, ktorý sa dá použiť na spáleniny. Tu sa používa vo forme prášku. V dobrej lekárni by nemal byť problém rebarborový prášok zakúpiť, okrem toho je možné tiež kúpiť tabletky vyrobené z koreňa. Aj postup použitia je veľmi jednoduchý. Prášok stačí len naniesť v malom množstve na popáleninu. Pokiaľ nemáte možnosť použiť čerstvú rebarboru, tento prášok sa dá tiež použiť na vnútorné použitie, a to na už vyššie spomínanú zápchu, nadúvanie i pomalé trávenie. Stačí len, keď si vyberiete, či chcete použiť radšej čerstvý koreň alebo prášok z lekárne, prípadne prírodné tabletky.

Nutričná hodnota rebarbory

Mnohí z vás možno premýšľa o tom, či sa rebarbora radí medzi ovocie, alebo skôr medzi zeleninu. Aj cez to, že je chuť rebarbory ​​sladkastá a používa sa najmä na prípravu sladkých pokrmov, sa ale táto potravina radí medzi zeleninu. Ak by ste ju chceli zaradiť medzi konkrétny druh zeleniny, patrí do tej koreňovej. Od svojich príbuzných potravín sa líšia najmä tým, že oproti ostatným druhom ovocia je možné rebarboru konzumovať veľmi skoro na jar, čo znamená, že je možné rebarboru zo záhradky používať už v máji, kedy sa väčšina zeleniny začína až vsádzať.

Už v máji je možné zožať zelený koreň rebarbory, ktorý je plný minerálov a vitamínov, ktoré telo po dlhej zime a nedostatku slniečka toľko potrebuje. Ako už z textu možno vyplýva, u rebarbory ​​sa konzumuje prevažne koreň, ktorý sa očisťuje od listov rastúcich nad zemou. Ak vás neláka sladký rebarborový koláč, ktorým si rozhodne neudržíte štíhlu líniu, skúste pripraviť rebarboru aj na slané spôsoby. Nájsť si môžete recept na polievku, šalát, pyré aj ďalšie pokrmy. Z tých sladkých sa okrem koláčov ešte hojne pripravuje rebarborový džem. Konzumovať môžete ako zelené, tak i červené časti koreňa. Vedieť by ste ale mali to, že červené kúsky majú vyššiu nutričnú hodnotu ako kúsky zelenej.

Uchovanie rebarbory

Ak zoženiete rebarboru a prajete si ju uchovať čo najlepšie, veľmi dlho vydrží v chladnej a tmavej miestnosti alebo v chladničke. Tu samozrejme ale nevydrží večne. Ak si chcete dopriať vitamíny a iné látky, napr. železo aj v zime, najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nakrájať rebarborové korene na kúsky, pokvapkať ich malým množstvom citrónovej šťavy, aby časom nezhnedli, naplniť nimi zaváracie poháre a len tak na sucho zavariť. Takto pripravené korene vám vydržia celú sezónu,  nestratí žiadne zdravé látky a vy ich budete mať neustále po ruke.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané