Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Používate telefón pred spaním? Odborníci varujú pred následkami nášho zdravia

reklama:
mobil
mobilwww.gettyimages.com

Priznajme si to, väčšina z nás si rada pred spaním prezerá internet na svojom mobile, hrá hru alebo testuje novú aplikáciu. Skontrolujeme predpoveď počasia na ďalší deň, porozprávame sa s priateľmi alebo sa pozrieme na fotografie. Vedci však neustále študujú vplyv chytrých telefónov na naše zdravie a pohodu a výsledky nie sú príliš pozitívne. Hovorí sa, že modré svetlo vyžarované z telefónov spôsobuje vážne zdravotné problémy.

„Modré svetlo je súčasťou celého spektra svetla. Nočná expozícia tohto svetla môže poškodiť náš zrak. Je tiež schopné potlačiť produkciu melatonínu, čo je spánkový hormón, ktorý zlepšuje zaspávanie, zlepšuje celkovú pohodu a znižuje počet nočných prebudení. „Vedci zistili, že telefóny sú spojené s tromi zdravotnými problémami.

Zvýšené riziko rakoviny

Svetlo vychádzajúce z našich telefónov v noci vedie k vážnym poruchám spánku, čo zvyšuje riziko rakoviny, najmä rakoviny prsníka a prostaty. Melatonín je silný antioxidant a prirodzená obrana tela pred rakovinou, ale ak je v noci potlačená pravidelným nadbytkom „modrého svetla“, môžu nastať vážne zdravotné problémy.

Zlý spánok

Nočná dávka „modrého svetla“ narúša produkciu melatonínu, ktorý reguluje spánkový cyklus. Ak nášmu telu chýba spánok, dochádza k náhlej zmene cyklu, čo môže viesť k mnohým zdravotným problémom, ako sú prírastok hmotnosti, depresie, kardiovaskulárne problémy, problémy s pamäťou, starnutie kože, pomalšia reakčná doba.

Poškodenie očí

Nočné vystavenie „modrého svetla“ môže viesť k poškodeniu sietnice a makulárnej degenerácii, rovnako ako k šedému zákalu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 11. októbra 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.