Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Používate pravidelne dezinfekčné gély? Ak áno, škodíte svojmu telu

reklama:
dezinfekcia
dezinfekciawww.gettyimages.com

Čistota je pol zdravia. To je porekadlo, ktoré platilo, platí a aj platiť bude. Treba však dodať, že je všetko brať s určitou rezervou a samozrejme aj s mierou. Jedine tak bude čistota naozaj prospievať tomu, aby sme boli zdraví. Že je to pravda sa dá ukázať na krajinách, kde je veľmi slabá hygiena, ktorá jasne spôsobuje doslova epidémie rôznych chorôb.

Prílišná hygiena začína byť veľkým problémom

Treba ale dodať, že keď je na hygienu a čistotu kladený prílišný dôraz, je to aj na škodu. Všetko tak môže byť skôr kontraproduktívne, než aby sa jednalo o niečo prospešné. Máme na mysli predovšetkým rôzne antibakteriálne produkty, ktoré dnes možno nájsť všade naokolo. Sú to rôzne čističe pre domácnosť, obrúsky, sú to mydlá, ale aj gély na dezinfekciu. Čím viac ich používame, tým viac si škodíme. Ako je to možné, keď majú skôr pomáhať?

Telo stráca potrebu brániť sa samo, svojimi mechanizmami

Ľudský organizmus sa veľmi dlho vyvíjal, a vďaka tomu dnes dokáže veľmi ľahko a v podstate bez problémov odolávať mnohým baktériám a vírusom, ktoré ho napadajú. Málokto si to uvedomuje, ale dané útoky prebiehajú doslova neustále, na akomkoľvek mieste. Nikto to nikdy nepocíti, pretože imunitný systém ľudského tela tento útok ihneď zastaví. A práve vďaka tomu, že je telo neustále vystavené baktériám, imunitný systém neprestáva fungovať.

A teraz sa dostávame k tomu, aké problémy prinášajú antibakteriálne produkty a ich neustále používanie. Práve ich vplyvom sú likvidované všetky baktérie v okolí ľudského tela. Klesá tak rapídne ich počet a tak klesá aj počet ich útokov. A ako na to reaguje naše telo? Myslí si, že hrozby nákazy už pominujú a tak začne pomaly znižovať aj funkciu imunitného systému. Ten prirodzene slabne. Keď sa následne organizmus dostáva do kontaktu so silnejšou baktériou alebo vírusom, človek ochorie.

Antibakteriálne produkty sú plné chémie

Ďalším rizikom je zloženie daných antibakteriálnych produktov. Rozhodne nečakajte to, že je prírodná. Práve naopak. Takéto zloženie je založené na rade chemických látok, ktoré sa následne môžu cez kožu, ale treba aj vdýchnutím dostávať do ľudského organizmu. A tu môžu spôsobovať nie príliš dobré veci.

Jasným príkladom ich pôsobenia je potrebné zvýšenie hodnoty bisfenolu. Ide o chemickú látku, ktorá ovplyvňuje ľudský endokrinný systém. Ovplyvňuje teda produkciu hormónov a ich množstvo. To následne môže viesť až k celkovej hormonálnej nerovnováhe, ktorá bude spôsobovať ďalšie problémy. Rôzne iné chemické látky zase môžu spôsobovať rakovinu, neplodnosť, ale napríklad aj diabetes, alebo srdcové ochorenia.

Vplyv majú aj na stav vašej kože

Môžu to byť rôzne antibakteriálne mydlá, môžu to byť rôzne antibakteriálne gély, alebo iné obrúsky, ktoré sú plné silných chemických látok, ktoré majú zabiť všetky baktérie. Keďže ale prichádzajú do kontaktu s ľudskou kožou, je nutné počítať aj s tým, že ju môžu poškodzovať. Veľmi časté je napríklad jej vysúšanie. Preto je nevyhnutné začať používať aj rôzne krémy, ktoré jej vrátia potrebnú krásu, ale hlavne jej potrebné zdravie.

Myslite hlavou a používajte mydlo a vodu

Čo odporúčame, pokiaľ chcete myslieť na hygienu a zároveň nechcete, by vám spôsobila zdravotné a iné komplikácie? Používajte obyčajnú vodu z kohútika a bežné mydlo. Oboje plne stačí na to, aby ste zaistili, že pre svoje zdravie robíte naozaj maximum. Sú to zásady, ktoré sa učia deti už v materskej škôlke a keď sa ich budete držať aj v dospelom veku, chybu neurobíte.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 13. februára 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.