Magnézium, horčík, je nevyhnutný pre zdravý a plnohodnotný život.
Vo vašom tele sa podieľa na viac ako 300 biochemických procesoch.
Bohužiaľ mnoho osôb trpí nedostatkom horčíka a nepripúšťa si príznaky, ktoré so sebou nedostatok magnézia prináša.
Pozrite sa s nami na zoznam 10 potravín, ktoré do vášho tela horčík dodajú a preventívne vás chránia pred jeho nedostatkom.
Horčík je dôležitý pre:
- správne fungovanie nervovej sústavy
- reguláciu cukru v krvi
- uvoľnenie neurotransmiterov
- reguláciu krvného tlaku
- energetický metabolizmus
- výrobu antioxidačného glutatiónu
Nedostatok horčíka
Nedostatok horčíka zo sebou nesie veľa príznakov. Ide napríklad o hormonálnu nerovnováhu, PMS, diabetes 2. typu, osteoporózu, zápchu, pocity napätia, migrénu, úzkosť, depresiu či chronickú únavu. Zvýšte príjem horčíka vo vašej strave alebo v krajných prípadoch siahnite po doplnkoch stravy.
Príčiny nedostatku horčíka
Medzi hlavné príčiny nedostatku horčíka v tele patrí: konzumácia menej než 3 porcií zeleniny denne, nadmerná spotreba alkoholu, strava s vysokým obsahom sacharidov a kyseliny fytovej, užívanie liekov na predpis, napríklad antibiotiká a diuretiká, zlá tráviaca absorpcia.
Zvýšte príjem horčíka
Nákup potravín od regionálnych poľnohospodárov či z biofariem je pre vás skvelou voľbou. Organicky pestovaná zelenina a ovocie totiž môžu mať vyšší obsah horčíka ako zelenina dovážaná. Pôda v konvenčných farmách neobsahuje toľko horčíka, pretože nechávajú pôdu zregenerovať a oddýchnuť. Vysokú hodnotu horčíka má zelená listová zelenina, ktorá obsahuje aj chlorofyl. Ten je známy ako životná krv.
Top 10 potravín:
Denný príjem u mužov by mal byť 400 miligramov, u žien 310 miligramov horčíka denne.
Špenát – 1 šálka: 157 miligramov (40% DD)
Mangold- 1 šálka: 154 miligramov (38% DD)
Tekvicové semienka – 1/8 šálky: 92 miligramov (23% DD)
Jogurt alebo kefír – 1 šálka: 50 miligramov (13 % DD)
Mandle – 30 gramov: 80 miligramov (20% DD)
Čierna fazuľa – ½ šálky: 60 miligramov (15% DD)
Avokádo – 1 kus: 58 miligramov (15% DD)
Figy – ½ šálky: 50 miligramov (13% DD)
Tmavá čokoláda – 1 štvorček: 95 miligramov (24% DD)
Banán – 1 kus: 32 miligramov (8% DD)
Ďalšie potraviny, ktoré majú tiež vysoký obsah horčíka : losos, koriander, kešu, kozí syr a artičoky.
Horčík a organizmus
Horčík ocenia všetci, ktorí sa stresujú a stres ich často v živote sprevádza. Ľudské telo počas stresového vypätia spotrebováva viac horčíka. Počas vypätých období či dlhodobom strese by ste si mali horčík pravidelne dopriať.. Je skvelým pomocníkom pri bolestiach hlavy, ktoré zmierňuje, ale preventívne im tiež predchádza. Bolesti hlavy totiž môžu byť spôsobené aj nedostatkom horčíka v tele.
Pri športovaní
Horčík je dôležitým pri tvorbe energie. Potrebujeme ho pri akomkoľvek telesnom výkone. Zvlášť športovci a vyťažení ľudia by mali hladinu horčíka pravidelne dopĺňať, keďže má na svaly tiež relaxačný vplyv a predchádza vzniku kŕčov. Okrem toho má horčík pozitívny vplyv na ľudské srdce a strava s obsahom horčíka je prevenciou vzniku vysokého krvného tlaku, srdcovej arytmie . Navyše reguluje hladinu cholesterolu v krvi.
Horčík a trávenie
Jeho vplyv sa týka aj činnosti tráviaceho traktu a vašich čriev. Stará sa totiž o správny priechod natrávenej potravy vaším tráviacim traktom a je skvelou prevenciou zápchy. Na dostatočný prísun horčíka v strave by mali dbať tiež diabetici. Horčík sa podieľa na regulácii energie, ktorú získavame z cukrov, a podieľa sa na metabolickom pôsobenie inzulínu. Chráni diabetikov pred mnohými komplikáciami, ktoré sú s ochorením spojené, a pred ďalším rozvojom cukrovky.