Starostlivosť o zdravie kĺbov závisí nielen od fyzickej aktivity, ale aj od výživy. Ak pravidelne cvičíme, robíme veľa pre svoje zdravie, ale často zabúdame na to, ako veľmi naše kĺby ovplyvňuje aj naša strava. Niektoré potraviny sú pre kĺby doslova nebezpečné a môžu prispieť k vzniku bolesti a stuhnutosti. V tomto článku sa dozviete, ktoré potraviny by ste mali určite zaradiť do svojho jedálnička a ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť.
Zdravé kĺby potrebujú dostatok tekutín. Čistá voda je neoddeliteľnou súčasťou každodennej starostlivosti o kĺby, preto je odporúčané piť minimálne 1,5 až 2 litre vody denne. Okrem toho, niektoré druhy mäsa a rýb sú mimoriadne prospešné pre kĺby. Kuracie a morčacie mäso, losos, pstruh a treska obsahujú bielkoviny potrebné pre syntézu aminokyselín, regeneráciu tkanív a delenie buniek. Zvlášť dôležitý je aj vitamín C, ktorý podporuje tvorbu kolagénu. Nájdeme ho v ovocí, ako sú citrusy, kivi, jahody, ale aj v kyslej kapuste a šípkoch počas zimných mesiacov.
Mucopolysacharidy sú ďalšou dôležitou zložkou výživy pre zdravie kĺbov. Nachádzajú sa v rybách z čeľade lososovitých, v morských plodoch, v chobotniciach a morských riasach. Želatínové jedlá ako huspenina, ovocné želé a prírodné marmelády sú tiež prospešné pre kĺby, pretože obsahujú želatínu, ktorá podporuje pevnosť spojivových tkanív. Šťava z melóna a čerstvé ananásy sú skvelé prírodné doplnky pre podporu zdravých kĺbov.
Najnebezpečnejšie potraviny pre kĺby
Naše kĺby sú vystavené negatívnym vplyvom kyseliny šťaveľovej, ktorá sa nachádza v určitých potravinách. Medzi tieto potraviny patria:
- Paradajky, zemiaky a baklažán
- Červené mäso (najmä vyprážané)
- Fazuľa
- Špenát a šťavel
- Repa a reďkovka
Pri akútnych bolestiach kĺbov by sa mal príjem týchto potravín obmedziť. Čo by sme však mali úplne vylúčiť, sú fast food, mliečna čokoláda a priemyselne vyrábané pečivo. Tieto potraviny obsahujú veľké množstvo transmastných kyselín, ktoré zhoršujú stav kĺbov.
Ďalej odborníci odporúčajú obmedziť konzumáciu tučného bravčového mäsa, konzervovaných potravín, údenín, marinád a sušenej či údenej ryby. Ich nadmerná konzumácia vedie k hromadeniu fosforečnanu vápenatého v šľachách a chrupavkách, čo môže spôsobiť vznik artrózy alebo artropatie chrbtice.